Ülkücülerden, Bizans Hayranı Profesöre Tepki

  • Aydın Gazete
  • 4 Haziran 2016
  • Yorumlar Kapalı

Profesörün görev yaptığı Veteriner Fakültesi önünde topanan kalabalık Erbay B.’yi kınadı.

Aydın Ülkü Ocakları öncülüğünde okulda yapılan basın bildirisini okuyan gençler “Türk Milleti tarihin bilinen dönemlerinden beri varlığını güçlü bir şekilde devam ettiren insanlık tarihinin gördüğü en köklü milletlerden birisidir. Yeryüzünde sayısız devlet ve 16 imparatorluk kurmuş başka bir millet yoktur. Büyük Türk milleti 10. Asırdan itibaren de kutsal inancımız olan İslam’la şereflenmiş ve yüzyıllar boyunca İslam’ın bayraktarlığını yapmıştır. Fetih anlayışıyla gittiği her coğrafyaya İslam’ın ahlakını, adaletini ve hoşgörüsünü götürmüş, Türk’ün mührünü dört kıtaya vurmuştur.

Şüphesiz Türk tarihinin önemli ve iftihar kaynağı olan noktalarından birisi de Büyük Hakan Fatih Sultan Mehmet Han’nın 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul’u fethedişidir. Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han bu önemli fetihle köhne Bizans’ı tarihe gömmüş ve yeni bir çağ açmıştır. İstanbul artık Türk’ün ve İslam’ın en önemli merkezlerinden biri haline gelmiş, adaletin ve yüksek bir medeniyetin merkezi olmuştur. Türk ve İslam düşmanları her fırsatta kinlerini kusmuşlardır. Bunun son örneklerinden birine de geçen 29 Mayıs tarihinde üzülerek şahitlik ettik.

Üzülerek belirtiyoruz ki Üniversitemizde Profesör unvanıyla çalışan bir akademisyen Milletimizi hedef alan çok çirkin beyanlarda bulunmuştur. Türk milletinin tarihini bilmemek ve Türk ve İslam düşmanlığı dışında hiçbir açıklaması olamayacak bu ifadelerinden dolayı kendisini şiddetle kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir üniversitesinde hele bizlerin öğrenci olarak okuduğu bir üniversitede bu zihniyetteki bir kişinin akademisyen olarak ders vermesini kabullenmiyoruz” diye konuştular.

REKTÖR BİRCAN’A DESTEK
Açıklamasının ardından başlattığı soruşturma ve açığa alınmasından dolayı ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’a da destek veren ülkücü gençler açıklamalarının devamında “Buradan bir şeyi daha dile getirmek istiyoruz ki söz konusu şahıs hakkında Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan Bey idari soruşturma başlatmış ve kendisini açığa almıştır. Kendilerine almış olduğu bu karardan dolayı teşekkür ettiğimizi ve her türlü desteğimizi verdiğimizi beyan ediyoruz. Sayın Hocamızın konuyla ilgili tutumları Ülkemizin ve milletimizin geleceği açısından bizlere ümit vermiştir” ifadelerine yer verdiler.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar