Nazilli’de Ahilik İlk Defa Böyle Kutlandı

  • Aydın Gazete
  • 26 Mayıs 2016
  • Yorumlar Kapalı

Nazilli’de Ahilik Haftası kutlamaları İstasyon Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde çelenk sunumu ile başladı.

Kutlamalar Mehter Takımı’nın öncülüğünde Uzun Çarşı’dan başlayan yürüyüş ile devam etti. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Belediye Meydanı’nda odaların hazırladığı stantlar vatandaşlar tarafından ziyaret edildi. Programa Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Selahittin Çetindoğan, Nazilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hayrettin Öğünç, İl Ticaret Gümrük Müdürü Şeref Yazıcı, Esnaf Odaları Başkanları, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Meydanındaki proğramda konuşan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık; Esnaf ve sanatkarlar milli birliğin, kardeşliğin, toplumsal ahlak ve adalet ölçülerinin manevi kalkanı, emniyet duvarları olduğunu vurguladı. Başkan Alıcık, “Esnaflık ahi geleneğinin, ahi kültürünün, ahi felsefesinin yaşayan ve yaşatılması gereken yüksek bir değeridir. Anadolu’nun vatanlaşmasında ahiliğin paha biçilmez bir pay ve katkısı vardır.Ahilik doğrulukla içiçe geçmiştir.Son yurdumuzun bağrında gül goncası gibi açarak; sanat, ticaret ve meslek sahibi olan ahilerin, olgun, ahlaklı, merhametli, iyiliksever ve her tavırlarında güvenilir olması vazgeçilmez bir kuraldır. Sözünde durma ahilikten esnaf ve sanatkarlarımıza miras kalan tarihi bir ahlak ve terbiye kaidesidir. Ecdadımız farklı sanat ve mesleklerin sırlarını öğrenirken, ahlaki esaslarla da bezenmiş; yani sanatın incelikleri, ahlakın ilkeleriyle eşzamanlı, eşanlı kazanılmıştır. Horasan’dan gelip Ahiliğin pirliğini üstlenen Ahi Evran’ in mesajlarından, deyiş ve sözlerinden, Türk milletinin sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel düzenine verdiği muazzam destekten çıkardığımız sonuç da budur.

Bugün her esnaf kardeşimiz Ahi Evran’ in bize emanetidir. Her esnaf kardeşimiz binlerce yıllık Türk tarihinin özü, ruhu, iftihar yüzüdür. Milli ahlak, milli şuur ve milli kimlik konusunda yeri dolmaz hizmetleri geçen, milli duyguyu kamçılayarak, sosyal ve ekonomik ilişkilere manevi değer aşılayan, dahası huzur ve esenliği vaaz eden Hacı Bektaş Veli Ahiliğin duası, irşat makamıdır. Esnaflarımız böyle bir manevi geçmişi vicdanlarında taşıyarak var olagelmişlerdir. Esnaf ve sanatkârlarımızın yardımseverliği, misafirperverliği, dayanışma ve cömertliği baş tacı yapmaları Ahi kültürünün hala varlığına işarettir. Ahi geleneğine sıkı sıkıya bağlı olan esnaflarımız, tıpkı yaşanmış binlerce yılda görüldüğü gibi, şu üç şeyi hep açık, bir diğer üç şeyi de hep kapalı tutmuşlardır: Yoksullara ve düşkünlere yardım için eli açık olmak, Konuklar ve yolda kalmışlar için kapıyı açık bırakmak, Açları doyurmak için sofrayı açık tutmak lazımdır. Kimsenin ayıbını görmemek, kimseye kötü gözle bakmamak için gözü bağlı olmak,

Kimsenin namus, haysiyet ve onuruna kötülük etmemek için beli bağlı olmak, Kimseye kötü söylememek, kimse hakkında iftira etmemek, dedikodu yapmamak için dili bağlı olmaktır. İşte Ahilik budur, esnaf ve sanatkârlarımız böylesi muhteşem ve insanüstü özelliklere sahip olmuşlardır. Alçakgönüllü olmak bir esnaf mizacıdır. Erdemli davranmak bir esnaf karakteridir. Ahilik Türk milletine alın teri ile geçinme, başı dik, özgüvenli ve minnetsiz yaşama şuuru kazandırmış, böylelikle muazzam ismini tarihe altın harflerle yazdırmasına dayanak olmuştur. Ahiler sayesinde güven hakim olmuş, milli ve manevi terbiye ekonomik ilişkilerin göbeğine yerleşmiştir. Bu itibarla esnaf ve sanatkârlarımız bizim için çok anlamlar ihtiva etmektedir” ifadelerini kullandı.

Terzinin sadece elbise dikip, sökük ve yırtık yamamış aynı zamanda bulunduğu ve çalıştığı semtin manevi dengesi olduğunu hatırlatan Haluk Alıcık “Manav sadece sebze ve meyve satmamıştır. Aynı zamanda fakiri kollamış, ihtiyaç sahiplerini gözetmiş, hayır ve hasenat merkezi olmuştur. Bakkal denilince akla; sıcak ekmek, taze süt, gazete, gıda ürünleri gelmemiştir. Dokunan el, hatır soran dil, para yoksa da ‘sonra alırız’ diyen şefkat dolu sesleniştir bakkal. Sabahları sıcacık çorbasıyla yalnızca mideyi değil, ruhu da ısıtan lokantacı esnafımız, Etin pahalı olmasını içten tebessümüyle, veresiye defterini ardına kadar açarak hafifleten; gösterdiği âlicenaplıkla gönülleri kazanan kasaplarımız, Muhabbet ve dostlukla müşterisini karşılayıp hoşsohbet içinde saç kesen, traş eden, berber ve kuaförlerimiz, Yolculularına sabır ve müşfiklikle yaklaşan, hoşgörü ve özlemi taşıyan dolmuş ve taksici esnafımız, Sıcacık ekmeklerinin buram buram kokusuyla mahallesini şenlendiren ve açları doyuran fırıncı esnafımız ve daha birçok iş kolunda faaliyet gösteren esnaf kardeşlerimiz milletimizin iftiharı, itibarı, iffet bekçisidir.

Tamamen kâra çivilenen, insanı metalaştıran, duygu ve maneviyattan koparan kapitalist ekonomiye karşı esnaf ve sanatkarımız kalıcı ve köklü bir cevaptır. İnsanı odak yapan Türk-İslam medeniyetinin bereket ve bütünlük kalesi hiç kuşkunuz olmasın ki, esnaf ve sanatkarımızdır. Dükkanını besmeleyle açıp şükürle kapatan esnafımıza hepimiz çok şey borçluyuz. Ya nasip diyerek hayırlı ve helal kazancın amacında olan, kısmeti için gayret gösteren bu kardeşlerimizi yalnız bırakamayız, beklentilerine sırtımızı dönemeyiz. Bu Manevi emanetin gelecek nesillere aktarılmasının bir görev ve boynumuzun borcu olduğunun farkındayız. Bu duygu ve düşünceler içinde Ahilik Haftasını en samimi temennilerimle kutlar hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım” dedi.

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Nazilli Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu’nun sergilediği dans gösterisi vatandaşlar ve protokol tarafından büyük beğeni topladı. Etkinlikler Mehter Takımı gösterisi ve lokma hayrı ile sona erdi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar