Latmos’a Milet Desteği

  • Aydın Gazete
  • 24 Mayıs 2016
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

Doğal ve kültürel kaynak değerleri açısından Türkiye’nin en zengin ve en bakir alanlarından biri olan Beşparmak Dağları (LATMOS), eşsiz coğrafyasıyla gelen konukları kendine hayran bırakmaktadır.

Binlerce yıldır devam eden Latmos kültürünün izlerini , Latmos’un büyülü coğrafyasında doğayla barışık yaşayan insanların yapılarında da görmek mümkündür.

Fotoğraf çeken insanların büyük zevk aldığı ve her gelenin “burada yaşamak isterim” dediği Latmos’un tescil çalışmalarına devam edildi. Anneliese PESCLOW’un dediği gibi; Latmos’un arkeolojik değerleri, dini ile doğanın birbiri ile uyumlu birleşiminden ortaya çıkmıştır. Doğa ve insan eliyle meydana gelen eserler burada kesinlikle birbirlerine ters düşmeyip, çarpıcı bir uyum ortaya koymaktadır.

Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve Aydın Arkeoloji Müzesi işbirliğiyle aylardır yürütülen tescil çalışmalarına, Milet Arkeoloji Müzesi uzmanlarıyla devam edildi. Kayıtlarda olmayan yeni bulduğumuz bir kaya resminin gerekli incelemeleri yapılarak kayıt altına alındı.

Latmos’un engebeli kayalıkları arasında yer alan pek çok kaya mezarının kayıtları tutuldu.

Arazi şartları zor olsa da, uzmanların bıkıp usanmadan duyarlılıkla yürüttüğü çalışmalar sayesinde tespit edilen her eserin kaydı yapıldı.

Latmos’ta görülen en büyük antik dönem zeytinyağı işliğine ait doğal ezme taşı ve diğer bulgular kayıt altına alındı.

Dağ doruğundan, eteklerine kadar insanlık miraslarıyla dolu olan Latmos’un tescil çalışmalarına devam edilecektir. Unesco’nun Dünya Doğal ve Kültürel Miras Listesi’ne girebilecek özelliklere sahip bu benzersiz alanın korunması için çaba gösteren kurumlara teşekkür ediyoruz.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar