Söke Tren Garı Projesi Söke’nin Akciğeri Olacak

  • Aydın Gazete
  • 21 Mayıs 2016
  • Yorumlar Kapalı

Uzun süredir Söke’nin gündeminde olan Tren Gar Havzasında Bulunan Binaların Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesinin Yapılması Projesi’nde yüklenici çalışmalarına başladı.

Geçtiğimiz ocak ayı içinde ihalesi yapılan projeyi 7 milyon 622 bin 768 TL bedelle alan Kani İnşaat’a Nisan ayı itibariyle yer teslimi yapıldı. Projenin tamamlanma süresi 720 gün olacak.

Projenin gerçekleşeceği alanda teknik gezi ve inceleme yapıldı. Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, TCDD İzmir Bölge Müdürü Murat Bakır, ihaleyi alan Kani İnşaatın sahibi Serhat Şaşoğlu ve TCDD Bölge Müdürlüğü yetkililerinin katıldığı ziyarette proje ve çalışmalarla ilgili bilgiler alındı.

KURTBEYOĞLU; “SÖKE İÇİN BÜYÜK BİR PROJE”
Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu; “Bilindiği gibi Söke Gar Projesi uzun süredir gündemde olan bir projeydi. Nisan 2016 itibariyle esasen yer teslimi yapılmıştı. Bugün bölge müdürlüğümüz ve proje yüklenicileriyle başlanan işi yerinde görmek, bilgiler almak üzere buradayız.

Devlet Demir Yollarımıza, konuyla ilgilenen başta Milletvekillerimize, yerel idarelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımıza da ben Söke Kaymakamı olarak teşekkür ediyorum. 720 gün tamamlanma süresi olarak belirlenmiş ama yüklenici firmamız daha kısa sürede bitirmeyi taahhüt ediyor. İnşallah 2017’nin sonuna kalmadan proje tamamlanır. Bu proje tamamlandığında bölge Söke’nin akciğeri olacak. Söke için büyük bir proje. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz” şeklinde konuştu.

MURAT BAKIR; “CAZİBE MERKEZİ YARATACAK BİR YATIRIM”
TCDD İzmir Bölge Müdürü Murat Bakır; “Kültür Bakanlığı ve ilgili tüm izinleri alınmış bir proje çerçevesinde 14 yapıdan oluşan 2 Bin 100 metrekarelik kapalı alanların restore edilmesi, 30 Bin metrekarelik alanın da çevre düzenlemesinin yapılarak Söke’ye kazandırılması sağlanacak. İstasyon ve çevresinin cazibe merkezi olacağı düşüncesiyle planlanan bir yatırım. Bu yatırımın gerçekleşmesi için emeği olan milletvekillerimize, yörenin idarecilerine, katkı koyanlara bende teşekkür ediyorum. Projenin kazasız, belasız bir yıl içinde tamamlanmasını ve Söke’ye kazandırılmasını arzu ediyoruz” dedi.

TOYRAN; “SÖKE’NİN KALBİNE DEĞER KATACAK”
Ticaret Odası Başkanlığı döneminden bu yana projenin gerçekleşmesi için büyük çaba harcayan isimlerden biri olan Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “Tren garı çevresindeki her biri bir kültür varlığı olan bina ve hangarların, terkedilmiş ve fonksiyonsuz kalması, günden güne çürümesi bütün Sökelileri derinden yaralıyordu. Projenin tamamlanmasıyla Söke’nin kalbi olan bölgede Söke’ye değer katacak bir alan yaratacağına inanıyoruz. Sökemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar