Beşparmağın Çobanı Ekodosdun Konuğu Oldu

  • Aydın Gazete
  • 19 Mayıs 2016
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

Doğduğundan beri Latmos’un vahşi coğrafyasında modern çağın gereksinimlerinden uzak, geleneksel yaşamını hiç bozmadan, doğayla barışık bir şekilde sürdüren çoban Muratali Pınar’ı konuk ettik bu hafta.

Latmos’un bakir coğrafyasında yaşamını sürdüren, kendisi mahrumiyet bölgesi olmasına rağmen dağda yolu düşen çobanları, çalışma yapan bilim insanlarını, doğa yürüyüşçülerini ve yurt dışından gelerek Latmos’un engebeli ve tarih kokan coğrafyasını gezmek isteyen yabancı misafirleri ağırlayıp, yedirip, içirip konuk eden Murat Ali, Latmos kültürünü devam ettiren sayılı insanlardan birisidir.

Latmos’un Kovanalan, Çamalan, Bozalan bölgelerindeki tarih öncesi kaya resimlerinin fahri koruyuculuğunu üstlenen Murat Ali’yi üzen en büyük unsur, doğduğundan beri yaşadığı bu coğrafyadaki olağanüstü güzellikteki kayaların geri dönülmez bir biçimde tahrip olmasıdır.

Cnntürk’te geçtiğimiz günlerde yayınlanan, Güven İslamoğlu’nun çektiği Yeşil Doğa programının kahramanı olan Murat Ali PINAR, dağda yaşadığı evinde elektrik ve televizyon olmadığından programı seyredememişti.

Her hafta yaptığımız “Çarşamba Söyleşileri”nde çoban Murat Ali PINAR’ı konuk ederek, birlikte Yeşil Doğa programını izledik.

Latmos’un en önemli resimlerinin olduğu alanda çekilen ve Murat Ali’nin yaşamını anlatan program ilgiyle izlendi.

Program sonrası yapılan söyleşilerde Murat Ali’nin yaşam hikayesini kendi ağzından dinledik.

İlginç yaşamı ve içinde yaşadığı muhteşem coğrafyanın özellikleriyle ilgili pekçok soruyla karşılaşan Murat Ali, başından geçenleri ve Latmos’ta son yıllarda nelerin değiştiğini anlattı.

Murat Ali Pınar’ın teşekkür belgesi, onursal üyemiz organik tarım yapan Değirmen Çiftliğinin sahibi Gürsel Tonbul tarafından takdim edildi.

Programdan sonra, EKODOSD üyelerinin kendi yaptıkları birbirinden lezzetli yiyecekler gelen konuklarla paylaşılarak sohbete devam edildi.

EKODOSD’un “Çarşamba Söyleşileri” etkinlikleri, Yaz dönemi boyunca her hafta devam edecektir. Konusunun uzmanı olan bilim insanlarını, doğa ve tarihe gönül vermiş ve Murat Ali Pınar gibi doğayla barışık yaşayan insanları konuk edeceğiz.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar