Tehlikeli İşlerde Çalışanlar Denetlendi

  • Aydın Gazete
  • 17 Mayıs 2016
  • Yorumlar Kapalı

Kurs alanını ziyaret eden Didim İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Kaya Ziya Bacanak eğitimlerle ilgili teknik bilgi alarak ardından saha çalışmalarını yerinde inceledi. 20 kişilik iki ayrı kursiyer grubuyla toplam 8 gün sürecek olan eğitimlerde iş güvenliği, iskele kurulumu, yüksekte çalışma, çalışma alanına özel kurtarma konuları üzerinde duruldu.

Eğitimin ilk gününde, iskele tasarım ve kurulum gereklilikleri, tehlikeyi fark etme ve kontrol etme, kontrol ve kullanım, genel güvenlik önlemleri, kişisel ve toplu korunma sistemleri ile güvenli iskele kurulumu konuları işlendi. Eğitimin yüksekte çalışma konulu ikinci ve üçüncü günlerinde ise, yüksekte çalışma konularına giriş, düşme engelleyici sistemleri, emniyet kemerinin kullanımı, yüksekte çalışmalarda kullanılan malzemeler, temel ankraj noktalarına bağlanılması, emniyet noktalarının belirlenmesi, hazırlanması ve kurulması ile lanyardların doğru kullanma prensipleri anlatılıyor.

Eğitimin çalışma alanına özel kurtarma konulu dördüncü ve beşinci günlerinde ise, teknik kurtarma, teknik gerektirmeyen kurtarma, kurtarmada kullanılan malzemeler, kurtarmada iple bağlantı teknikleri, lanyardlarla askıda kalan personeli kurtarma, kurtarma düğümleri ve kendini kurtarma konuları üzerinde duruluyor. Teorik ve uygulamalı olarak gerçekleşen söz konusu eğitimler ile çalışanlar, yüksekte çalışma yöntemlerini öğreniyorlar.

Eğitimlerle ilgili olarak konuşan Didim Marina Müdür Yardımcısı Özgür Uğan, “Çalışma mekanı olarak tasarlanmamış, kapalı ve/veya kısıtlı alanlarda bakım-onarım gibi geçici sürelerde çalışacak personelin, bu tip yerlerdeki riskler hakkında farkındalılığının artırılması ve güvenli giriş metotlarını öğretilmesi için oluşturulmuş uygulamalı bir eğitimdir” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar