Amatör Balıkçılar 2. Kez Buluştu

  • Aydın Gazete
  • 17 Mayıs 2016
  • Yorumlar Kapalı

Didim Altınkum açıklarında gerçekleştirilen turnuvanın ilk gününde Türkiye’de ilk kez yapılan Jigging (Seğirtme) yöntemiyle yarışma yapıldı. Yarışmaya 17 tekne ve 56 balıkçı katıldı. Sabah erken saatlerde denize açılan balıkçılar saat 17’de Didim’e geri döndüler. Varış yerine gelen balıkçıların yakaladıkları balıklar tartıldı ve ölçülerek derecelendirildi.

Sürdürülebilir balıkçılığa dikkat çekmek ve Ege sahillerinin en güzel avlak alanı olarak belirtilen yarışmada birinciliği 6550 gramlık Sinarit balığı Kadim Tekne ekibine 1.ciliği getirdi. ikinciliği Faber Madencilik Ekibi 1170 gramlık Sarıkuyruk ile elde ederken üçüncülüğünü Sea Bird tekne gurubu 1080 gramlık Mercan ile elde etti.

Bu yıl 2. yapılan turnuvanın Yunanistan’dan da konukları vardı. Yunanistan ekibi çıktıkları turda hiç balık yakalayamasalar da ortak kullanılan Ege denizinde sürdürülebilir balıkçılık adına plaketleri verildi. Turnuvaya Katılanlara ödülleri Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ve Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu tarafından verildi.

İkinci gün yapılan turnuva 200 kişi ile sınırlandırıldı ve katılımcılar başvurularının ardından aldıkları formaları ile bazı ekipler eş ve çocuklarıyla bazı ekiplerde takım olarak denize açıldı. Saat 17:00’de sona eren ikinci gün yarışmasında yakalanan balıklar jüri tarafından tartıldı. İkinci günde birinciliği Tufan Özendim ikinciliği Sefa Koç üçüncülüğü ise Cemail Avcı elde etti.

Dereceye girenlere plaketlerini, ödüllerini ve madalyalarını Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay tarafından verildi.
Balıkçılığı Koruma ve Geliştirme Derneği başkanı Nasuhi Albudak tarafından Su Ürünleri konusunda Türkiye’nin tanımış insanlarından Su ürünleri Profesörü Atilla Alpbaz’a da çalışmalarından dolayı plaket verildi.

Turnuvada konuşan Balıkçılığı Koruma ve Geliştirme Derneği başkanı Nasuhi Albudak ; “Didim Amatör Oltacılar Turnuvasının amacını Amatör Balıkçılık konusunda kitap yazarak gelecek nesillere bilgilerini anlatma görevlerini üstlenmiş akademisyen ve kaptanlarımızı anmak ve yeni nesilleri bilgilendirmektir.” dedi. Turnuva heyecanı ile olta balıkçılarını bir araya getirerek, onları kaynaştırmak, yarışma kültürü, paylaşım ve yardımlaşma anlayışını geliştirmek amacıyla düzenlenen bu festivalin Didim’de geleneksel hale geldiğini belirten Albudak gelecek yıllarda daha fazla Uluslararası katılımcıyı hedeflediklerin belirtti.

Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay Didim’de iki gün süren turnuvanın Didim’in tanıtımına da katkı sağladığını ve güzel bir ortam yarattığını belirterek Belediye olarak bu tür sportif ve kültürel çalışmalara destek olacaklarını söyledi.
Etkinliğin sonunda halka ücretsiz balık-ekmek ikram edildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar