Tarih İçinde Tarih

  • Aydın Gazete
  • 14 Mayıs 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın’da 92 yıllık geçmişi ile Türkiye’de ilk kurulan Meslek Liseleri arasındaki yaralan, Aydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idarecileri, 1924 yılından bu güne kadar kullanılmış eşyalardan oluşan tarihi bir müze oluşturdu.

Aydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fatih Celalettin Unay yaptığı açıklamada,” İşgal yıllarının Aydın üzerinde bıraktığı olumsuz izleri silmek ve Aydın şehrini yeniden kurmak için 1923 yılında o zamanın Milli Eğitim Müdürü Tevfik Bey’ in teşebbüsü ile bakım ve onarımımı yapılıp 1924 yılında eğitim öğretime başlanmıştır. Bununla beraber küçük sanayi tesislerinin tezgâh ihtiyaçlarını gidermiş, birçok sanatkârın yetişmesini sağlamış, yükseköğretime geçişe yönelik uyguladığı programlarla üniversitelerin çeşitli fakültelerine ve yüksekokullara çok sayıda öğrenci göndermiştir.

Bizlerde tarihimizi unutmamak adına 92 yıllık geçmişi ile Türkiye’de ilk kurulan Meslek Liseleri arasındaki okulumuzda, 1924 yılından bu yana kullanılmış eşyalardan oluşan bir müze ve fotoğraf sergisi açtık” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar