Kuşadasında Hıdırellez Coşkusu

  • Aydın Gazete
  • 6 Mayıs 2016
  • Yorumlar Kapalı

Baharın müjdecisi, bolluk ve bereketin simgesi olarak kabul edilen Hıdırellez, Kuşadası İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanında coşkuyla kutlanmaya başladı. Dilek, oyun ve oyuncak, mani atışması, masal ve el sanatları çadırı,kök boya kumaş baskı çadırı, geleneksek tatlar çadırı ile kukla gösterilerinin yer aldığı etkinlikte ilk olarak Sanatçı Serkan Kırmızı tarafından “Davulumdan Masallar” adlı interaktif çocuk oyunu, Kuşadalı çocuklar ile beraber sergilendi.


Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu ve çok sayıda vatandaşın katıldığı kutlamalarda Kuşadalılar, hıdırellez kapısından geçerek meydanda yakılan ateşin üzerinden dilek tutarak atlayıp, küpün içinden çıkarttıkları manileri okudular. Çadırları tek tek gezen Başkan Kayalı, çocuklarla topaç çevirip, Kuşadalı kuklacı Osman Usta anısına kukla gösterilerinin yapıldığı çadıra gelerek kuklacılığın inceliklerini ustalardan dinledi. Daha sonra dilek çadırına gelen Başkan Kayalı, Hıdırellez’in geleneksel dilek kağıdına “Barışın, ileri demokrasinin, özgürlüklerin, Atatürkçülüğün ve hukukun üstünlüğünün hakim kılındığı bir Türkiye” notunu düştü.Etkinlik, masal ve müzik dinletilerinin ardından sona erdi.

Keşkek dağıtımı, dilek, oyun ve oyuncak, mani atışması, masal ve el sanatları çadırları ile kukla gösterilerinin yer aldığı eğlenceler bugünde devam edecek.

Ayrıca bugün Kuşadası Belediyesi İbramaki Sanat Galerisi’nde “Kuşadası Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi’ne Doğru” başlıklı bir panel düzenlenecek. Hacettepe Üniversitesi Türk Halkbilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nebi Özdemir, Ankara Üniversitesi Halk Bilimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhtar Kutlu ve UNESCO Fotoğrafçısı Osman Nuri Yüce’nin konuşmacı olarak katılacağı panelin ardından ise Selçuk Karadaş tarafından bir meddah gösterisi gerçekleşecek.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar