Türkiye’nin Seçilmiş İlk Muhtarı Mezarı Başında Anıldı

  • Aydın Gazete
  • 2 Mayıs 2016
  • Yorumlar Kapalı

Nazilli Turkuaz Kadınlar Derneği Başkanı Fatma Ergün ve yönetim kurulu üyeleri, Cumhuriyet döneminde Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın Muhtarı Gül Esin’i Nazilli Eğriboyun Mezarında bulunan kabri başında andı.

Esin’in mezarına karanfil bırakan kadınlar, Kur-anı Kerim okuyarak merhum muhtarın ruhunu şad etti. Turkuaz Kadınlar Derneği Başkanı Fatma Ergün ziyaret ile ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’de seçilmiş ilk kadın muhtarı olan Gül Esin’in şahsında seçilmiş ilk kadın olması nedeniyle bu gün Eğriboyun mezarlığında bulunan kabrinde kendisini ziyaret etmek istedik.

Sembolik olarak bugün seçme ve seçilme hakkının yerel seçimlerden başlamak üzere Türk kadınına verilişinin yıl dönümünde bu işe ilk soyunan kadın olması nedeni ile dualarımızla ruhunu şad etmek amacıyla burada bulunuyoruz. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verileli 86 yılı geçmiş. Baktığımızda bu hakkın kullanılmadığını da görüyoruz. Gül Esin’in şahsında o cesur kadınlara ihtiyacımız var. Kamu oyunun dikkatini yeniden onun şahsı üzerinden bu cesur kadınlara çevirmek istiyoruz” dedi.

GÜL ESİN KİMDİR?
Türkiye’nin Cumhuriyet döneminde seçilmiş ilk kadın muhtarı olan Gül Esin, 1901-1990 yılları arasında yaşamıştır. Aydın’ın Çine ilçesinin Karpuzlu Bucağı’nda görev yapmıştır. 32 yaşında yaklaşık 500 oyla muhtarlık görevine getirilen ilk kadın muhtar Gül Esin, Atatürk tarafından da ödüllendirilmiştir. Cumhuriyetin 10. kuruluş yılında Aydın’ın Karpuzlu ilçesi merkez Demirdere köy muhtarlığına 500 oy alarak seçilen ve görev yaptığı 2 yıl içerisinde Türk kadını için çalışan Muhtar Gül Esin, köy odası başta olmak üzere çocukların okula yazdırılması, kadınların sosyal hayata hazırlanması ve modern kıyafete geçişte önemli rol oynadığı bilinmektedir.

Kahvehanelerde kumar oynamayı yasaklayan Gül Esin, kız kaçırma olaylarını önlemiş ve nikah işlerini düzene sokarak da büyük başarı elde etmişti. Atatürk ile zaman zaman mektuplaştığı da bilinen Gül Esin (Gülkız Übbül), 1970 yılında taşındığı Nazilli’de Yıldıztepe Mahallesinde 20 yıl yaşamış ve 1990 yılında da 89 yaşında vefat etmiştir.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar