Dünya Gözünden Türk Mutfağı

  • Aydın Gazete
  • 25 Nisan 2016
  • Yorumlar Kapalı

Rusya, Brezilya, Belçika, Bulgaristan, Almanya, Belarus ve Malezya olmak üzere toplamda 7 ülkeden 11 yabancının katıldığı yarışmada, Türk mutfağına ait yemekler yarıştı.


Yemek konusunda duayen aşçıların jüri olarak katıldığı etkinlikte, tadılan yemeklerin sonucunda Brezilyalı Mirella Seven hazırlamış olduğu perde pilavı ile birinci olarak 3 günlük Samos tatili, Almanyalı Anna Vaka hünkar beğendi ile ikinci olmaya hak kazanarak Kuşadası’nda 5 yıldızlı otelde 3 günlük tatil, Bulgaristanlı Uta Şenol ise mercimek köftesi ile üçüncü olarak Kuşadası’nda lüks bir restoranda 2 kişilik yemek ödüllerine laik görüldü. Dereceye giren diğer yarışmacılar ise çeşitli ödüller kazandı.


Yarışma sonunda konuşan Kuşadası Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Apak “Burada yapılan yarışmanın amacı kazanmanın ötesinde kültürel kaynaşmayı pekiştirmek, bir araya gelerek kent mutfağına katkı sunmaktır. Bu koşullarda yemekleri değerlendirmek tabi ki haddimize değil. Çünkü burada harcanan emek ile ortaya çıkan yemekler bizler için çok değerli. Yani burada yapılan yemekler dostluğumuzun bir örneği olarak bizleri biraraya getiren kültürel bir aktivitedir.

Umarım gelecek sene bizler de Avrupa mutfağı üzerinde bir yarışma düzenleriz” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar