Yok Artık Cips Kola, Sebze Meyve Yan Yana

  • Aydın Gazete
  • 20 Nisan 2016
  • Yorumlar Kapalı

Söke Toplum Sağlığı Obezite Biriminde görev yapana Diyetisyen Duygu Başar Özüdoğru’nun organizasyonun yapılan kahvaltı etkinliğine okul öğrencileri ve bazı öğretmenler katıldı. 

Okul bahçesinde yapılan ve öğrencilerin evlerinden kendi getirdikleri yiyeceklerle yapılan kahvaltı etkinliğinde kahvaltının önemine vurgu yapıldı. 

Kahvaltıda konuşan Diyetisyen Duygu Başar Özüdoğru “Okul başarısının artırılmasında günün ilk öğünü olan kahvaltı çok önemlidir. Vücudumuz uyurken bile çalışmaya devam eder. Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında yaklaşık 11-12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde vücut, besinlerin tümünü kullanır. Sabah kahvaltısı yapılmazsa beyinde yeterince enerji oluşmaz. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı görülür. Çocuklarda okul başarısı düşer. Kahvaltı yapılmadığında vücut kendi depolarını kullanır ve hastalıklara karşı direnç düşer. Öğünler içinde en önemlisi sabah kahvaltısıdır.

Güne istekli başlamada ve verimli bir biçimde sürdürmede yenilen sabah kahvaltısının miktar ve içeriği büyük önem taşır. Kan şekerinin düzeni için kahvaltıda proteinli besinlerin bulunması gerekir. Kahvaltıda tüketilen meyve ve sebze (taze sıkılmış meyve suyu, domates, salatalık vb) menüyü C vitaminince zenginleştirerek, örneğin yumurtada bulunan demirin emilimini arttırır ayrıca kan kolesterol düzeyini düşürmede etkilidir. Çocukların kahvaltısında mutlaka bir bardak süt bulunmalıdır. Süt içemeyen çocukların yeterli peynir ve yoğurt tüketmesi sağlanmalıdır.

Her öğünde olduğu gibi sabah kahvaltısında da dört besin grubu olan süt grubu, et-yumurta-kuru baklagil grubu, sebze ve meyve grubu, ekmek ve tahıl grubunun hepsinden yeterli ve dengeli miktarlarda tüketmeliyiz. ifadelerini kullandı

Beyaz Bayrak sertifikası ve Beslenme Dostu Okul Sertifiklarını taşıyan beslenme konusunda çok duyarlı kadroya sahip bir okul olan Hilmi Fırat Anadolu Lisesinin Müdürü Erol Barut ve yardımcıları da bu tür etkinliklerin devam edeceğini söylediler.

Yapılan etkinlikle öğrencilere kahvaltının önemi hakkında bilgiler verilerek sağlıklı nesiller için sağlıklı beslenmenin önemi vurgulandı. Ayrıca öğrencilere konu ile ilgili bilgilendirici broşürler de dağıtıldı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar