• Anasayfa
  • >
  • AYDIN
  • >
  • Afrikalı Barış Elçileri Aydın’da Staj Yapmak İstiyor

Afrikalı Barış Elçileri Aydın’da Staj Yapmak İstiyor

  • Aydın Gazete
  • 20 Nisan 2016
  • Yorumlar Kapalı

ADÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Mirriam Ngoma (Zambia), İngilizce eğitim gördüğünü ve Türkçeyi de okul ortamın da konuşur düzeyde öğrendiğini söyledi. Aydın’da İnşaat Mühendisliği alanın da staj görmek istediğini belirten Ngoma, ülkesine döndüğünde mesleki anlamda Türkçeyi geliştirmek ve Türk Mühendislerin den de uygulama sahasın da mesleki tecrübe kazanmak istediğini belirtti.

ADÜ Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Teknoloji bölümü öğrencisi Mohammod Alhassam’da, memleketini özlediğini ve bölümünü başarı ile bitirdikten sonra ülkesi Gana’ya döneceğini ve orada iş bulup çalışmak istediğini söyledi.

ADÜ’de eğitim gören Afrikalı öğrencilerden, Abdiwahab Aden(Somali) ADÜ Biyoloji Bölümü, Muhammed Nega Geru (Habeşistan- Etopia) ADÜ İnşaat Mühendisliği, Sahd Ali (Gana) ADÜ Biyoloji Bölümü, Sani Rıdwan (Gana) ADÜ Bilgisayar Teknoloji Bölümü, Hussain M. Edi (Kenya) ADÜ Tıp Fakültesi, Ismael Obwoge ( Kenya) ADÜ Resim Öğretmenliği bölüklerinde öğrenim gördüklerini belirttiler.

ADÜ’YÜ BİTİRDİKLERİNDE AFRİKAYA DÖNMEK İSTİYOLAR
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı ADÜ yurtlarında kaldıklarını belirten öğrenciler, ülkeleri ile Türkiye arasındaki kur farkından Türk Lirasının kıymetli olduğunu ve ailelerinin memleketlerinden göndermiş olduğu harçlıkların ellerinde eridiğini ifade ettiler.
Ülkelerini özlediklerini kaydeden öğrenciler, amaçlarının ADÜ ‘deki eğitimlerini başarı ile tamamladıktan sonra melekelerine dönerek çalışmak istediklerini belirttiler.

Ortak paydada fikir birliği içinde olan Afrikalı öğrenciler mesleklerini pekiştirme adına Aydın’da kendi mesleki alanlarında staj görmek istediklerini ve yabancı oldukları ilde yetkililerden bu konuda yardımcı olmalarını istediler.

Geri «
İleri »
Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar