Aydın Tabip Odası, Dr. Ersin Arslan’ı Unutmadı

  • Aydın Gazete
  • 18 Nisan 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada; “Ersin Arslan’ı yitireli dört yıl oldu.

Yıllar geçiyor, bizler yaş alıyoruz, Bakanlar değişiyor. Ersin yaşlanmıyor. Ersin artık hep 30 yaşında, Ersin yaşlanmıyor. Çünkü Dr. Ersin Arslan umutları, gelecek hayalleri olan bir hekim iken, bir hasta yakını tarafından, hastane içinde bıçaklanarak katledildi. Sağlık örgütlerinin yıllardır haykırdığı şiddeti Sağlık Bakanlığı da nihayet gördü ve 113 şiddet bildirim sistemini kurdu. Bugün her 24 saatte 31 sağlık çalışanı görevi başında şiddete uğruyor. Bunların üçte biri fiziksel şiddet. Alındığı söylenen sözde tedbirlerin işe yaramadığı görülüyor.

TBMM Sağlıkta Şiddeti Araştırma Komisyonu’nun yasa önerisi önceki dönemde de bu dönemde de maalesef hayata geçirilmedi. Bu açık bir görevi ihmaldir. Sağlık Bakanlığı ve Hükümet için şiddet -performansla birlikte- sağlıkta dönüşüm programının iki temel enstrümanından birisidir. Hastane tuvaletinde katledilen Ersin, SABİM’le taciz ettiğiniz Melike, göz göre göre, göz yumula yumula hastanede öldürülen Kamil Abi, Sevgili Aynur sizin yüz karası politikalarınızın kurbanıdır. Sağlık Bakanı’na sesleniyoruz. Yeter! Sizin göreviniz halkın sağlığını korumaktır, sağlık çalışanlarını korumaktır. Sermayeye halkın sağlığından, hastalığından para kazandırmak sizin işiniz değildir.

Sağlık çalışanları birer cam tüp değildir. “Düştü, kırıldı” deyip ayağınızın ucuyla bizleri itip geçemezsiniz. Sizi; şiddeti doğuran, emekçileri ve halkı mağdur eden bu sistemi ortadan kaldırmaya, işkolundaki sağlık emek ve meslek örgütleri olarak birlikte çözüm üretmeye çağırıyoruz. Halkımıza daha iyi bir sağlık hizmeti sunabilmek için; halkımızı verdiğimiz bu mücadelede yanımızda olmaya davet ediyoruz. Taleplerimizin yerine getirilmesi için, daha etkili eylemlerle ve kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz.

Böyle sağlık sistemi olmaz.Bu şiddet sona ERS!N” ifadelerine yer verildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar