Sürekli Yorgunsanız Fibromiyalji Olabilirsiniz

  • Aydın Gazete
  • 16 Nisan 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi Uzmanı Uzm. Dr. Işıl Karataş Berkit, fibromiyalji hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi. Uzm. Dr. Işıl Karataş Berkit, “Fibromiyalji tüm vücudu etkileyen yaygın kas ve eklem ağrıları, yorgunluk, halsizlik, uyku bozuklukları, depresyon, mutsuzluk, başağrısı, hormonal bozukluklar, bağırsak problemlerinin birlikte görülebildiği bir yumuşak doku romatizmasıdır. Halk arasında genellikle kas romatizması olarak bilinmektedir. Bunun yanında tükenmişlik sendromu, kronik ağrı sendromu, kronik yorgunluk sendromu olarak da ifade edilebilmektedir” dedi.

‘FİBROMİYALJİ TANISININ GECİKMEDEN KONULMASI GEREK’
Hastaların çoğunlukla yaygın kas ağrılarından yakındıklarının altını çizen Uzm. Dr. Işıl Karataş Berkit,”Ağrılar özellikle boyun, sırt, bel, omuz kuşağı, göğüs, kalça, uyluk, baldır ve kollarda görülebilmektedir. Ağrı sıklıkla yanıcı ve sızlayıcı şekildedir. Zaman zaman bu ağrılar günlük yaşam aktivitelerini olumsuz yönde etkileyecek kadar şiddette olabilir. Kaslarda dokunmaya duyarlı hassas bölgeler saptanabilir. Bunun yanında ağrıyla beraber en sık uyku bozukluklarını görmekteyiz. Özellikle uykusuzluk, bazen çok uyuma ve dinlendirmeyen bir uyku hastalarımızın sıkça dile getirdikleri şikayetler arasındadır.

Ek olarak hastalarımız tonlarca yük kaldırmış gibi kendilerini halsiz, yorgun ve bitkin hissettiklerini ifade ederler. Ayrıca sabahları eklemlerde sertlik ile el ve ayaklarda şişlik hissi, mutsuzluk, karın ağrısı, tuvalet alışkanlıklarında değişiklik gibi birçok belirti yaygın ağrıya eşlik etmektedir. Bu belirtilere sahip çalışan hastalarımızda, konsantrasyonda bozulma, iş motivasyonunda azalma, verimlilikte düşme, iş gücü kaybı görebilmekteyiz. Buda ekonomiyi, iş hayatını ve hastanın mesleki kariyerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle fibromiyalji tanısının gecikmeden konulması ve uygun tedaviye başlanması çok önemlidir” şeklinde konuştu.

‘FİBROMİYALJİ BAŞKA HASTALIKLAR İLE KARIŞTIRILMAKTADIR’
Fibromiyalji tanısını, hastanın öyküsünü alarak ve fizik muayenesini yaparak koyduklarını belirten Uzm. Dr. Işıl Karataş Berkit, “Öyküde ağrılı bölgeler, ağrının karakteri ve süresi ile ağrıya eşlik eden belirtiler bizim için önemlidir. En az 3 aydır yaygın kas ağrıları olan ve bu ağrının başka bir hastalık ile açıklanamadığı hastalara “Yaygın ağrı indeksi” ve “Semptom şiddeti testleri” uygulayarak fibromiyalji tanısı koyuyoruz. Yapılan laboratuvar testleri ve radyolojik tetkikler genellikle normaldir. Ama altta yatan başka hastalıkların varlığının araştırılması için fibromiyaljiye ait belirtileri olan hastaların, genel fizik muayenelerinin yapılması ve laboratuvar testlerinin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Fibromiyalji’de yaygın kas ağrıları dışında birçok sistemi ilgilendiren şikâyetlerinde olması nedeniyle başka hastalıklar ile karıştırılmaktadır. Böyle hastaların uzun yıllar farklı tanılarla takip edildiğini ve maalesef tedavide bu nedenle başarısız olunduğunu biliyoruz. Artık günümüzde Fibromiyalji farkındalığının oluşması ile böyle hastalar daha erken dönemlerde Fizik Tedavi Uzmanına yönlendiriliyorlar. Bu şekilde erken tedavi ile sonuçlarımız daha yüz güldürücü oluyor” ifadelerini kullandı.

Fibromiyalji’nin kadınlarda daha sık görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Işıl Karataş Berkit, “Toplumda yaklaşık olarak her 100 kişiden 2’sinde fibromiyalji tespit edilmektedir. Kadınlarda erkeklere göre 5-9 kat daha fazla görüldüğünü biliyoruz. Ayrıca mükemmeliyetçi, titiz, yoğun iş temposunda çalışan; hipotiroidi, vitamin eksikliği ve kansızlığı olan hastalarda fibromiyalji’ye daha sık rastlamaktayız” ifadelerini kullandı.

“FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON ÜNİTEMİZDE HASTALARIMIZI DAHA YAKINDAN TAKİP EDEBİLİYORUZ”
Hastalığın tedavisinin birinci adımını hasta eğitiminin oluşturduğunu aktaran Uzm. Dr. Işıl Karataş Berkit şunları söyledi; “Fizik Tedavi Uzmanınca yapılacak olan fibromiyalji tedavisi mutlaka hastaya özgü olmalıdır. Hastanın hastalığıyla ilgili bilgilendirilmesi, yaptığımız önerileri ve uyarıları dikkate alması, takiplerine zamanında gelmesi ve tedaviye uyum göstermesi tedavi başarımızdaki en önemli kısmı oluşturmaktadır. Tedavimizin ikinci basamağında ise ilaç tedavisi ve fizik tedavi yer almaktadır. Fibromiyalji tedavisinde egzersizin ve fizik tedavi uygulamalarının yeri tartışılmayacak kadar büyüktür. Hastalarımıza kas gücü, dayanıklılık, kardiyovasküler ve solunum kapasitesini arttırmaya yönelik; güçlendirme, germe, gevşeme egzersizleri, yürüyüş ve koşuyu içeren aerobik egzersiz programları düzenliyoruz.

Özellikle yeni açılan Kardiyo-Pulmoner Rehabilitasyon ünitemizdeki koşu bandı ve bisiklet gibi cihazlarımızı kullanarak hastalarımızı daha yakından takip edebiliyoruz. Bunun yanında sıcak-soğuk uygulama, TENS, Laser ve Ultrason cihazlarımız ile Fizik tedavi uyguluyoruz. Ek olarak proloterapi, nöralterapi, kuru iğneleme gibi girişimsel işlemler ile kinesio-band(ağrı bandı), manipülasyon gibi tedavi tekniklerini kombine ederek çağın hastalığı diyebileceğimiz Fibromiyaljide mutluluk verici sonuçlar elde ediyoruz”

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar