Güven İslamoğlu Söke ve Kuşadasında Çekimler Yaptı

  • Aydın Gazete
  • 11 Nisan 2016
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

CNN Türk Televizyonu’ndan Güven İSLAMOĞLU Yeşil Doğa programı için, Kuşadası’nın Çınar köyünde ve Beşparmak Dağları(LATMOS)’nda çekimler gerçekleştirdi. 

Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden biri olan Kuşadası’na 15 dk. Mesafedeki Çınar köylülerinin geleneksel köy yaşamı, tarımda neler ürettikleri ve özellikle kadınların aile ekonomisine olan katkıları, erkeklerin yaptığı her işi yapabildiklerini gösteren çalışmalar çekildi.

Yapılan çekimlerde kadınların geleneksel yaşamları, Kuşadası’nın köylerine yakın olmasının getirdiği sosyal ve ekonomik değişimler işlendi.

Mutlu ve şen bir hayat süren, geleneksel kültürlerini en iyi şekilde devam ettiren Çınar köylülerinin en büyük özelliği olan folklorik oyunları sergilendi.

Akşama kadar tarlada çalışan köylülerin, eve geldikten sonra hemen hazırlanıp hocalarının nezaretinde 3-4 saat devam ettikleri halk oyunlarının çalışmaları çekildi.

Başkanlığını Çınar muhtarının yaptığı 7’den 77’ye Halk oyunları derneğinin en küçüğü 5 en büyüğü 84 yaşından oluşan ekibinin oyunları çekildi.

Her yaş grubundan, her evden, kadınlı erkekli ve çocukların da olduğu ekipte, birçok ailenin dededen toruna kadar oynadığı görüldü.

Ekibin içindeki en favori isim, erkeklerin bile zor oynadığı ağır zeybek oyunlarını mükemmel bir şekilde sergileyen kız efenin çekimleri yapıldı. 

Zeybek kıyafetleriyle Aydın bölgesinin meşhur oyunlarını oynayan kız efe aynı zamanda zeybeklik kültürünün tarihini de anlatarak, bu işi sadece erkeklerin değil kadınların da en iyi şekilde yapabileceğini gösterdi.

Çınar köyünün yaşlı çınarı, tarihin canlı tanığı 103 yaşındaki teyzenin bu yaşa kadar gelmesinin en önemli nedeninin, neşe olduğu ve herkesi gülmekten kırıp geçirdiğinden belli oldu.

Kuşadası pazarlarının en renkli siması Pala Fuat’ın, küçük arazisinde tek başına en ufak bir ilaç kullanmadan büyük bir emekle üretip, pazarlarda sattığı ilaçsız ürünlerin hikayesi çekildi.

Kendisi 14 yaşındayken Latmos’ta Dr. Anneliese PESCLOW’la tanışan ve birçok kaya resmi bularak ona bildiren ve günümüzde 4 çocuk sahibi bir anne olan Latmos’un küçük çobanı Jale PINAR’la çocukluk günlerinin röportajı yapıldı.

Dr. Anneliese PESCHLOW’un 1994 yılında tespit ettiği ve son yıllarda Anadolu Arkeolojisinin en önemli keşifleri arasında yer alan, Akdeniz havzasında ve tüm Ön Asya’daki resim sanatı içinde benzersiz sayılan, tarih öncesi kaya resimleri çekildi.

Herakleia’yı, Alinda’ya bağlayan antik yol üzerindeki bir mezrada tek başına yaşayan Muratali PINAR’ın hikayesi çekildi.

Latmos’un bakir coğrafyasında tek başına yaşayan bir adamın, modern yaşamın tüm imkanlarından mahrum bir şekilde neler yaptığı, yaşam alanları ekrana yansıyacak.

Yanında muhabbet edecek bir kimse olmadığından günlerce konuşmadan zamanını geçiren Muratali PINAR’ın, yaya olarak en yakın yerleşim yeri olan Karakaya’ya nasıl gittiği, neler yaptığı, eski günlerdeki anıları yansıtılacak.

Latmos’ta doğayla barışık yaşayan insanların mutluluğunu bozan maden ocaklarının yarattığı tahribatlar göz önüne sergilenecek.

2 gündür bölgemizde çekimler gerçekleştiren CNN Türk Televizyonu Yeşil Doğa programını yapan Güven İSLAMOĞLU’na, büyük bir performansla çalışan kameramanlar Bilal ve Sercan’a, off road aracıyla katkı yapan üyelerimizden Sabri ERGÜDER’e, konaklama konusunda katkı yapan Kuşadası Belediye Başkanı Özer KAYALI’ya, misafirlere yemek davetinde bulunan KORUMAR HOTEL genel müdürü Tacettin ÖZDEN’e teşekkür ederiz.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar