121 Yıllık Tarihi Binadan Yayılan Kitap Kokusu

  • Aydın Gazete
  • 2 Nisan 2016
  • Yorumlar Kapalı

Söke’nin tarihi evlerinden biri olan bu bina ilçenin hayırsever kişilerinden Eyüp Hilmi Fırat tarafından 1962 yılında babası Hacı Halil Paşa’dan kalan konağı halk kütüphanesi olarak kullanılmak üzere Özel İdareye hibe etti. 1985 yılında ise Kaymakamlığın talebi üzerine tarihi değeri bulunan eski eser olarak Kültür Bakanlığına tahsis ve hazine adına tescil edildi.

Tarihi dokusuyla büyüleyen Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi 1962’den bu yana tam 54 yıldır kültür yuvası olarak hizmet veriyor.
Kütüphane Müdür Vekili Naciye Çoban’dan edinilen bilgiye göre; Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi’nde 2015 yılı sonu itibariyle 25 bin 525 kitap bulunuyor. 107 çeşit süreli yayının geldiği Halk Kütüphanesi’nde 2015 yılında aktif üye sayısı 3 Bin 529. Toplam 18 bin 603 okuyucunun geldiği Halk Kütüphanesi’nden 11 bin 610 ödünç materyalin verildiği belirtildi. Naciye Çoban; “Türkiye’deki pek çok kütüphaneden iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Kullanıcı sayısının daha da artması için çalışmalarımız olacaktır. Hizmet binamız Türkiye’de mimari, tarihi, kültürel değeri olan sayılı kütüphanelerdendir” dedi.

HAYIRSEVER AİLENİN KATKILARI DEVAM EDİYOR
Söke’de Halk Kütüphanesi binasını bağışlayan Fırat Ailesi’nin katkıları halen devam ediyor.

Hayırsever ellerini uzatmayı hiç bırakmayan aile tarafından bina; 1986 yılında masrafları Hilmi Fırat Vakfı tarafından karşılanmak üzere, 2002 yılında ise Arife Seyda Kayhan tarafından aslına uygun olarak restore edildi. 2012 yılında bina bakım onarım işleri Arife Seyda Kayhan tarafından yaptırıldı.

2015 yılında binanın tekrar bakım ve onarım işleri masraflar Arife Seyda Kayhan tarafından karşılanarak yapıldı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar