Bircan Üniversitelerarası Kurul Toplantısına Katıldı

  • Aydın Gazete
  • 25 Mart 2016
  • Yorumlar Kapalı

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ın da katıldığı 233. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı, üniversite rektör ve temsilcilerinin katılımıyla İstanbul Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Rektörlük görevine gelir gelmez Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanlığı görevini de üstlenen ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, yaklaşık bir yıl başkanlık yaptığı ÜAK’ta görevi Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer’e devretmişti. İstanbul Üniversitesi’nde 233. toplantıda bir araya gelen üniversite rektör ve temsilcileri ülkemizin son dönemde geçirdiği hassas dönemde meydana gelen terör olayları ile ilgili ortak bildiriyi oy birliğiyle kabul ederek kamuoyuyla paylaştı.

Metinde milli değerler ve ülke bütünlüğünün altı çizilirken; terörün çirkin yüzünün ülkemizdeki bin yıllık kardeşliği bozamayacağı da vurgulandı ve topluma sağduyu çağrısı yapıldı. Yayınlanan ortak deklarasyonda şu ifadeler yer aldı: “Ülkemiz terör saldırıları dalgasıyla karşı karşıyadır. Terör örgütleri kirli emellerine ulaşmak için, Ankara’da, İstanbul’da suçu yalnızca o sırada sokaktan geçmek olan canlarımızı hedef almıştır. Daha önce ülkemizin değişik yerlerinde askerimize, polisimize, kamu görevlilerimize karşı yapılan terör eylemleri ile büyük şehirlerimizde sivil vatandaşlarımızı hedef alan terör saldırısı arasında hiçbir fark yoktur. İnsanlarımızın serbestçe dolaşma hakkı bulunan sokakları, şehirleri korkulacak yerler haline getirmeye, hayatın normal akışını korkuyla kesintiye uğratmaya çalışan, hain emellerine asla ulaşamayacaktır. Herkes bilmelidir ki, bu millet, bu topraklarda bin yıldır yaşamaktadır.

Asırlardır doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle kopmayan bir kardeşlik bağı ile birbirine bağlı olduğumuz bu topraklarda, gözü dönmüş teröre karşı; sağduyuyu elden bırakmadan, yapılan hain saldırılara karşı kardeşlik ve dayanışma duygularımızdan taviz vermeden, sabırla tek vücut olmaya devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, her şartta ülkesinin bölünmez bütünlüğünden vazgeçmeyecektir. Milletimizin kararlılığı, devletimizin gücü ve imkânlarıyla bu saldırıların faillerinin ve arkasındaki karanlık güçlerin tespit edilerek gereken cezanın verileceğine olan inancımız tamdır.

Milletimizin huzurunu, ülkemizin güven ve istikrar ortamını bozmayı amaçlayan bu terör saldırılarında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz”

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar