Sanatın Gerekliliği Anlatıldı

  • Aydın Gazete
  • 24 Mart 2016
  • Yorumlar Kapalı

Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonunda gerçekleşen panelde Gazi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Meltem Katırancı ve Bartın Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Hüseyin Uysal konuşmacı olarak yer aldı.

Konuşmacıların kendilerini tanıtarak başladıkları panelde, Öğretim Üyesi Hüseyin Uysal Sökeli olduğunu söyledi. Konuşmacılar ‘sanatın gerekliliği’ konu başlığı altında; insanoğlunun tarihinde sanatın yeri ve doğuşu, sanatın yer aldığı yaşamsal alanlar, ritüellerin içindeki sanat gibi konularda bilgiler verdiler.

Doç. Dr. Meltem Katırancı konuşmasında; “Sanat bizim yaşamımıza can veren, kan veren temel değerlerden biridir. Sanat insanoğlunun hayatına girdiği andan itibaren neleri değiştiriyor bunlara bakmak lazım. Sanat bizim yaşamımıza yeni girmiyor. İnsan yaşamında ilk duvar resimleriyle başlıyor. İnsanlar mağarada aç susuz yaşarken, vahşi yaşam ile mücadele ederken sanata gereksinim duymuşlar. Elbette mağarada yaşadıkları alanı sadece süslemek için o resimleri yapmadılar. Bazı bilim adamlarına göre sanat bir anlatım biçimidir” dedi.

Tarihi kaya resimlerinin altına yazılan Türkçe duvar yazılarının odluğu bir fotoğrafı göstererek, sanata sahip çıkılması gerektiğini belirten Katırancı; “Bizler bazen anlatım yollarını doğru seçemiyoruz. Anlatalım ama değerli şeylerle anlatalım. Kendimizi anlatırken bir başkasının değerini yok etmemeliyiz. Kendisine saygı duyan insan başkasına saygı duyar. Sanat böylece gelişir. Belki de bizim eksik olduğumuz konu budur. Sanatın neden önemli ve gerekli olduğunu anlatamıyor veya anlayamıyoruz” diye konuştu.

Sanatın sadece yeteneği olan insanlar için değil herkes için gerekli olduğunu belirten Katırancı; “Çünkü herkes için gerekli olmasaydı, bugün etrafımızda gördüğümüz birçok çirkinliği görmek zorunda kalmayacaktık” dedi.  

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar