1672 Gıda Firması Denetlendi

  • Aydın Gazete
  • 22 Mart 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce Şubat ayı içerisinde de gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edildi.

Şubat ayında gıda üretim yerlerine 188 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise bin 484 adet olmak üzere toplam bin 672 adet denetim gerçekleştirildi. Denetim İzleme Programı, Yıllık Denetim Programı, şikayet ve zehirlenmeye istinaden il genelinde toplam 31 adet numune alındı.

Şubat ayı içerisinde il genelinde gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde yapılan denetimler ve alınan numuneler sonucu mevzuata uygun olmayan işletmelere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği yasal işlem uygulandı.

Şubat ayı gıda güvenliği çalışmalarıyla ilgili olarak Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada; “Alo Gıda 174 hattına, Şubat ayı içerisinde, gıda satış yeri ile ilgili 25 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 19 adet, gıda üretim yeri ile ilgili 7 adet olmak üzere toplam 51 adet şikâyet gelmiştir.

Şikayetlerle ilgili olarak 46 adet işletmenin denetimi sonlandırılmış olup, denetimler sonucu 2 adet gıda satış işyerine idari para cezası kararı uygulanmıştır. Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’ne kaydedilmektedir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, 116 kişilik Gıda Kontrolör ekibimiz tarafından 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir” denildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar