Baydar’dan Avrupa Değerlendirmesi

  • Aydın Gazete
  • 17 Mart 2016
  • Yorumlar Kapalı

CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfü Baydar, partisinin Nazilli İlçe Teşkilatını ziyaret etti. Öğlen saatlerinde Nazilli’ye gelen milletvekili Baydar, parti üyeleriyle tek tek tokalaştı.

Daha sonra Gençlik Kolları Başkanı Onat Erdağ, Kadın Kolları Başkanı Serpin Kıntaş ve Nazilli İlçe Başkanı Ali Deveci ile birlikte parti üyeleriyle buluşan Baydar, Avrupa ve Türkiye’deki terör konularına değindi.

Yurdışı ziyaretlerinde Avrupa’da karşılaştığı teröre karşı alınan önlemleri yorumlayan Milletvekili Baydar, Atatürk’ün ülkeye kazandırdığı Cumhuriyetin önemine dikkat çekti. Baydar, Avrupa’ya yaptığı son ziyareti sonrasındaki izlenimlerini şu cümlelerle aktardı: “Yurtdışı toplantılarına katıldığım zaman son 1 buçuk yıla kadar Avrupalıların ve Amerikalıların şöyle bir genel bakışları vardı. Diyorlardı ki ’Bu ılımlı İslam da olabilir, ya bu cumhuriyet her tarafta Atatürk posteri ve her tarafta asker bulunması bunlar bu kadar önemli değil’ Demokrasi, İnsan hakları falan gibi laflarla bizim Cumhuriyetimizi böyle birazcık dudak bükerek konuşuyorlardı. Tabi biz bunlara anlatıyorduk ama anlamıyorlardı. Geçen sene içerisinde Fransa’da Charlie Hebdo baskını oldu. İŞİD baskın yaptı, arkasından hemen ikinci bir patlama ve daha sonra İngiltere’de patlamalarla beraber Avrupa’da ciddi bir terör olmaya başladı. Terör olduğu andan itibaren birçok önlem alınmaya başlandı. Bu önlemlerle birlikte geçen hem Pariste hem de Brüksel’de Avrupa Konseyi toplantılarındaydım.

İndiğiniz zaman Paris’e, Brüksel’e yollarında M16’lı silahlarla askerler görüyorsunuz. O özgürlükler ülkesi, aman yani askerin ne işi var caddede diyen Fransa’da askerler görüyorsunuz. Ve o Fransa Egalite, Liberite gibi birçok kavramı özgürlük, barış kavramını onun ötesinde insan ötesi kavramının temel savunucusu olan Fransa, anayasasındaki insan hakları maddesini askıya aldı. ve meclislerinde oy birliği ile aldı. Neydi insan hakları maddesi? Asker veya polis şüpheli dahi olsa kimseye ateş açamaz maddesiydi. Onu kaldırdılar, şimdi asker ve polis Fransa’da herhangi bir şüpheli gördüğü andan itibaren direkt ateş açabiliyor ve o kişi herhangi bir vatandaşı yaraladığından ya da öldürdüğünden dolayı yargılanamıyor.

Çünkü terör şüphelisi olarak karşılanıyor. Paris’in, Brüksel’in durumu bu. Bende tabi gittiğim zaman, bana daha önce Avrupa içerisinde ılımlı islam olabilir diyen, ya bu kadar demokrasiye, laikliğe, cumhuriyete önem vermenizin bi anlamı yok diyenlere, ya bu kadar Türkiye’nin sokaklarında niye asker geziyor diye soranlara; ’Naber bilader’ diye sordum. Onların anlayacağı dilde, dediler ki terör var. Ee bizde yıldır var. Biz yıllardır uğraşıyoruz. Şimdi bana; haklıymışsınız hocam, yerlerden göklere kadar haklıymışsınız, terör var, çok önemli. Biz Türkiye’deki Cumhuriyetin kıymetini anlayamadık.

Aman bu yapı korunmalı demeye başladılar. Hangi yapı? O cumhuriyet yapısı. Ne o peki; işte Atatürk’ün kurduğu laik, demokratik, Cumhuriyet yapısı mutlaka korunmalı diyorlar. Kim diyor; daha önce bize dudak bükenler diyor. Yani Avrupalılar”

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar