Ailecek doktora yaptılar

  • Aydın Gazete
  • 11 Eylül 2017
  • Yorumlar Kapalı

Ahmet Özken 2000 yılından bu yana yapılan sınavlar dikkate alındığında 25 yaşında kazandığı “Gümrük Müşavirliği” belgesini “En Genç alan kişi” unvanının yanına Doktora yaparak “Türkiye’nin ilk Doktoralı Gümrük Müşaviri” unvanını da ekleyerek meslektaş ve öğrencilerine örnek oldu.

Şu ana kadar 70’den fazla ilde 30 binden fazla kişiye konularında eğitim ve seminerler veren Özken, “Dünya ekonomisi küresel boyut kazanırken gümrük işlemlerinin önemi de her geçen gün artıyor. Güvenli ve kolay ticaretin gerçekleştirilmesi için bu işteki tüm oyuncuların donanımlı olması çok önemli. Bu nedenle gümrük müşavirlerinin değişen ve gelişen ticarette var olmaları için kendilerini geliştirmeleri gerekiyor” dedi.

Bu nedenle mesleğinin yanında eğitimin de devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Özken, Türkiye’nin ticaretteki en büyük pazar payına sahip AB üyesi ülkelerde uygulanan süreçleri de dikkate alarak “AB’de uygulanan Tek Pencere Sisteminin Türkiyedeki Dış Ticaret, Pazarlama ve Lojistik Faaliyetlerine Etkileri” konulu tez yazdığını söyledi. Özken, “Bu tezin sektördeki tüm kamu ve özle kuruluşlara yaptıkları çalışmalarda katkı koyacağına inanıyorum. Tezi Türkiye’de pazarlama ve lojistik denildiğinde ilk akla gelen duayen isimlerden birisi olan Prof. Dr. Ömer Baybars Tek hocamızın danışmanlığında gerçekleştirmek ise benim için ayrı bir onurdu” diye konuştu.

Düzenlenen törende Özken’in Endüstri Mühendisi olan eşi Ayşe Özken de “Liman Süreçlerinin İyileştirilmesi” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. Çift, kızları Miray ve Elif eşliğinde cübbelerini birlikte giydi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar