Kurban Derilerini Kim Topluyor?

  • Aydın Gazete
  • 3 Eylül 2017
  • Yorumlar Kapalı

BALBAY DERİN BİR TARTIŞMANIN YENİ BOYUTUNU ORTAYA KOYDU

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay kurban derilerinin pek çok kesim yerinde izinsiz olarak toplandığını, yüz milyonlarca liralık kaynağın kimlerin cebine gittiğinin belirsiz olduğunu söyledi.

2013 yılında hükümetin aldığı bir kararla kurban derilerini toplama yetkisinin THK’nın tekelinden çıkarıldığını anımsatan Balbay şunları söyledi:

“Kurban derilerinin bağış olarak toplanması için mülki amirlerden izin almak gerekiyor. Ancak pek çok kesim yerinde sırtına vakıf-dernek yeleği geçiren deri topluyor. Bunun hem maddi hem de sosyal boyutu var. Yüz milyonlarca liralık kaynak söz konusu. Bunun yanında bu kaynağın hangi ellerde toplanacağı da önemli.”

Balbay, İzmir’deki kesim yerlerinde dikkati çeken durumu anlatırken şu değerlendirmeyi yaptı:

“Adı duyulmamış dernekler ya da devletin eğitim sistemi dışında içeriği denetimsiz olarak eğitim alanında faaliyet gösteren vakıflar kesim yerlerinde cirit atıyor. Konulmuş kurala da uyulmuyor. Endişemiz bu yolla palazlanan dernek ve vakıfların biraz daha güçlenince ‘ben devletim’ demeye cüret etmeleridir. Bunun örneklerini acı biçimde yaşıyoruz.”

Balbay, kesim yerlerinde deri toplayanlara mülki amirlikten izin alıp almadıkları sorulduğunda çoğunlukla cevap alınamadığını söyledi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar