500TL’den Az Bağış Kabul Etmiyoruz. Yatırmazsanız Kaydınızı Yapmayız

  • Aydın Gazete
  • 24 Ağustos 2017
  • Yorumlar Kapalı

Kayıtlar Başladı Velilerin de Dertleri Başladı.

Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği İzmir Şube Başkanı Orhan Yüce velileri kayıt parasına karşı uyardı. Yüce yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi.

Eğitimin yükünün gittikçe daha çok velinin sırtına yüklenmesi ile veliler, bir engelden kurtulurken arkasından başka bir engelle karşılaşıyorlar. Bunlardan biri de yıllardır çözülmeyen ve gittikçe katmerleştirilen kayıt paraları velileri isyan ettirecek duruma geldi.

Geçmiş yıllarda Milli Eğitim Bakanları kayıt parası konusunda açıklamalar yaptığında, okul yönetimleri biraz insaflı davranıyorlar ve veliyi zorlamıyorlardı. Bu öğretim yılında böyle bir açıklama yapılmadığı için okul müdürleri okul aile birliklerini zorluyor, okul aile birilikleri de velileri zorluyor.

e/okul  kayıtları da kayıt parasını engellemedi.

 Veliler  e/okul  kaydını onaylatmak için geldiklerinde ”zorunlu bağış” ile karşı karşıya kaldığını kalmaktadırlar.

e/ okul üstünden kaydı yapılmış öğrenciyi “okula almayız, kaydını yenilemeyiz” diye veliler tehdit edilmekte ve banka hesap numaraları verilmektedir.

Velilerin okul döneminde “zorunlu bağış “adı altında verdikleri ”aidat, dergi, muhtelif günlere özgü hediye, hizmetli katkısı, sınıf temizletme, temizlik malzeme ile fotokopi ve sınav parası”gibi yasal olmayan paralar yetmiyormuş gibi okula adımını atar atmaz yüklü kayıt parası ile karşılanmaktadır.

Okul giderlerinin velinin sırtına yıkılması ile okullar arasında farklılıklar oluştu; iyi okul, kötü okul imajı yaratıldı. Çocuğu okul çağına gelen veli, çocuğunu iyi okula kayıt ettirmek için mahalle, semt değiştirmeye başlıyor. Hatta okul içinde iyi öğretmen aramaya başlıyor. Bunu bilen okul müdürleri, okulunu ve öğretmenini pazarlayarak için kayıt parasını yüksek tutuyor.

Tüm bunlar gerek milli eğitim müdürlüklerine gerekse bakanlığa çeşitli yollardan iletiliyor. Ama zorunlu ve yasal olmayan bu yaptırımlar engellenmiyor.

Biz buradan bir kez daha çağrı yapıyoruz.

Okullar bir soygun yerine dönüşmesin, okul aile birliği ile veliler karşı karşıya getirilmesin. Her ne ad atında olursa olsun okullarda para toplanmasın.

Bu okullar devletin okulları, bakanlık özel okullara aktardığı paraları devlet okullarına aktarsın ve okulların ihtiyaçları karşılansın.

Velinin eline hesap numarasını vererek “500TL’den aşağı kabul etmiyoruz. Yatırmazsanız kaydınızı yapmayız diye veliler zorlanmasın tehdit edilmesin

YASALARA GÖRE EĞİTİM PARASIZ

Eğitimle ilgili olarak ulusal ve uluslararası yasalar ve sözleşmeler ise şöyle diyor:

1-Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre: “Taraf Devletler… İlköğretimi herkes için zorunlu ve parasız hale getirirler.” (madde 28)

2-Anayasa’nın ilgili hükmüne göre: “İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır.” (madde 42)

3-İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre: “İlköğretim, ilköğretim kurumlarında verilir. Öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için mecburi, Devlet okullarında parasızdır.” (madde 2)

Orhan yüce

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar