Tam Güneş Tutulması 21 Ağustos’ta

  • Aydın Gazete
  • 18 Ağustos 2017
  • Yorumlar Kapalı

Tam güneş tutulması büyük depremlerin nedeni mi? 


Prof. Dr. Keskin, “Güneş tutulmasının depreme neden olduğuna dair bilimsel kanıt yok”


Semih Sezer-Mehmet Aykut Özbaytar- Bülent Ülüs

Gökbilimcilerin son 10 yılın en önemli gök olayı olarak nitelendirdiği Tam Güneş Tutulması 21 Ağustos’ta gerçekleşecek. Ay, Dünya ile Güneş arasına girecek ve toplamda 90 dakika sürecek tutulmanın yaklaşık 3 dakikası tam tutulma olarak gözlenecek. Geceye denk geldiği için izlenemeyeceği Türkiye’de ise 2060 yılında görülebilecek.

Güneş tutulması sırasında Ay’ın Güneş’in tam önünde durduğu anlarda Güneş ile ilgili bir çok bilimsel çalışmaların gerçekleştirildiğini ifade eden    Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Varol Keskin, Güneş tutulmasının depremlere neden olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmadığını söyledi.

Prof. Dr. Varol Keskin, “Güneş tutulmalarında görülen en önemli çalışmalardan biri Güneş’in tam arkasında kalan yıldızlar ile ilgili ölçümler yapmak, başka bir çalışma ise Ay, Güneş’i tamamen örttüğü zaman Güneş’in en dış kısmındaki patlamaları çok net bir şekilde gözlemlemek ve  bu patlamaların uzaya fışkırttığı gazları net bir şekilde incelemek” diye konuştu.

Ülkemizde 1999 yılında Elazığ 2006 yılında ise Antalya’da Tam Güneş Tutulmasının  gözlemlendiğini hatta 1999 yılında gerçekleşen depremin Güneş Tutulması ile ilişkilendirildiğini belirten Prof. Dr. Keskin, Güneş tutulmasının depremlere neden olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmadığını belirtti.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar