112 Ekibine Çirkin Saldırı

  • Aydın Gazete
  • 14 Ağustos 2017
  • Yorumlar Kapalı

Tire’de kalp krizi geçiren hastaya müdahale eden ekibe olay yerindeki vatandaşlar tarafından fiziksel ve sözel şiddet uygulandı. Bir vatandaş ambulans şoförü bayan ATT’ye saldırdı. Sağlık Sen 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, olayı kınarken, 112 çalışanlarına geçmiş olsun dedi. Özdemir, saldırgan hakkında gerekli işlemlerin yürütülmesi için sendika olarak her türlü hukuki destek vereceklerini söyledi. 

Sağlıkta şiddet dinmek bilmiyor. Son olarak İzmir’in Tire ilçesindeki 112 ekibine fiziksel bir saldırı gerçekleşti. İstasyon Caddesi’nde kalp krizi geçiren simittçiye kısa sürede giden ekip, hemen hastaya müdahale etti. Ancak tam o sırada 112 ekibi üyeleri bazı vatandaşların hakaretlerine maruz kaldı. İddiaya göre içlerinden bir saldırgan, bayan 112 şoförü ATT’ye tokat attı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, ‘Artık şiddet olaylarının bir son bulması gerekiyor. Tire’deki arkadaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Saldırganın ceza alması için sendika olarak arkadaşlarımıza gereken her türlü desteği vereceğiz’ dedi. 

Şiddeti bitirilmesi için sendika olarak yoğun çalışmalar yürüttüklerini belirten Özdemir, ‘Sağlık Sen olarak şiddetin sona ermesi için Toplu Sözleşme Görüşme metnine bir madde koyduk. Eğer madde kabul edilirse, sağlık çalışanına şiddet uygulayan kişi 6 ay boyunca sağlık masraflarını cebinden ödemek zorunda kalacak. Bu maddenin caydırıcı olacağı inancındayız’ dedi. 

Olay  İstasyon Caddesi’nde meydana geldi. Simit arabasıyla simit satan bir vatandaş, Şehitler Parkı karşısında kalp krizi geçirdi. Vatandaşın imdadına olay yerindeki vatandaşlar koşarken, durum 112’ye bildirildi.

ÇİRKİN SALDIRI

Olay yerine gelen 112 ekibi yerde yatan hastaya müdahale etmeye çalışırken, orada bulunan birkaç vatandaşın hakaret ve küfürlerine maruz. Görgü tanıklarının ifadelerine göre ambulans sürücüsü Ü.K. isimli bayanın üzerine yürüyen Burhan S. adlı 70’li yaşlardaki saldırgan şahıs, ambulans sürücüsünü darp etti.  

MÜDAHALE GECİKTİRİLDİ

Olay yerinde kalbi duran vatandaşa müdahale etmeye çalışan 112 personeli, bu çirkin saldırı ve bazı vatandaşların hakaretlerinden dolayı zor anlar yaşadı. Olay yerine ambulansın geç geldiğini iddia ederek 112 görevlisi bayana saldıran saldırgan, kalbi duran hastaya müdahaleyi daha da geciktirdi.

Olay yerinden hastaneye kaldırılan vatandaş, yoğun uğraşlar sonrası hayata döndürülerek yoğun bakımda tutulurken, hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi.

AMBULANS 3 DAKİKADA OLAY YERİNDEYDİ

Olay yerindeki bazı vatandaşlar ambulansın 20 – 25 dakika sonra olay yerine ulaştığını iddia ediyor. Bu iddia üzerine konuyu araştırdık ve edindiğimiz bilgiye göre 112 İzmir Komuta Merkezi’nden talimat geldiğinde harekete geçen Tire 112 ekibi, yaklaşık 3-4 dakika sonra olay yerine ulaştı. Oradan 112’yi ilk arayan kişinin saat kaçta aradığı, 112 komuta merkezinin bu vakayı saat kaçta Tire’deki ekibe bildirdiği gibi konular aydınlatılmadan, olay yerine gelen ekibe yapılan bu çirkin saldırıda aslında Tire’deki ekibin kabahatinin olmadığı da açıkça görülüyor.

112 GÖREVLİSİ ŞİKAYETÇİ OLDU

Darp edilen 112 görevlisi U.K., Tire Devlet Hastanesi’ndeki muayenesinin ardından darp raporu alarak Tire İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gitti ve saldırgan Burhan S.’den şikayetçi oldu. Edinilen bilgilere göre olayla ilgili şimdilik herhangi bir gözaltı yok. Polis tarafından soruşturma sürdürülüyor.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar