Başkan Ergün’den Dobra Açıklamalar

  • Aydın Gazete
  • 8 Ağustos 2017
  • Yorumlar Kapalı

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediyespor’un Afyon kampını takip eden basın mensupları ile bir araya geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Ergün, kampın değerlendirmesini yaptı. Gündeme ilişkin sorulara da cevap veren Başkan Ergün, Manisaspor konusunda ve Akhisarspor ile imzalanan protokol hakkında önemli açıklamalar yaptı. 

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Mevlüt Aktan, Afyon kampında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediyespor’un 3. ligde geçirdiği sezonlar ile Afyon kampını değerlendirdi. 3. Ligde ilk sene ligde kalınmasının ardından ikinci yıl Play-Off oynanıldığını ve üste koyan bir grafik çizildiğini belirten Başkan Ergün, “Bu sene yeni yapmış olduğumuz transferler, üst ligde en az 25-30 maç oynamış ve scout ekibinin vermiş olduğu raporlar doğrultusunda yapıldı. Aynı zamanda teknik ekibimizle devam etme kararı da yönetim kurulunca alındı. Teknik kadromuzda mesaiye ara vermeden mayıs ayında haziran başında yapılan transferlerle takıma iyi futbolcular kazandırıldı.

Bunu bugüne kadar oynanan 3 hazırlık maçında gördük. Şu anda bir kamp dönemindeyiz. Bu kamp döneminde yükleme süreci devam ediyor. İnşallah bu sene tek hedefimiz geçtiğimiz yıl Play-Off’da kaçırdığımız üst ligi bu sene şampiyon olarak tamamlamak. Zorlu 34 tane maç var. Hiçbir maç kolay değil. Bunu geçtiğimiz günlerde oynadığımız Payas maçında da gördük. Sonuçta oynatmama üzerine, sertlik dozu yüksek maçları sezon içerisinde yaşayacağız. Çünkü bu ligin favori takımı olmamız sebebiyle, geçtiğimiz sene de rakiplerimiz farklı bir hırsla oynamaya çalışıyorlardı. Bu sene yine bunu göreceğiz. Ama önemli olan bundan sonraki süreçte arkadaşlığın, birlikteliğin, yardımlaşmanın ve çalışmanın arkasından ben bu başarının geleceğine inanıyorum. Yönetimimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ben de kulübü bugüne kadar nasıl maddi ve manevi destekçisi olduk, yine bu noktada çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Her zaman da katkımızı vereceğiz” dedi. 

Astronomik rakamlar harcanmadı

Geçtiğimiz yıl astronomik rakamların harcandığı dedikodularına katılmadığını dile getiren Başkan Ergün, “Geçen yılki kadromuzda 27 adet futbolcumuz vardı. Bunların tamamına 1 yıl içerisinde ödenen toplam bedel 3 milyon 100 bin lira gibi bir rakam. 27 futbolcuya ortalama olarak bölündüğünde 115 bin liraya tekabül eden bir rakam. Astronomik rakamların ödenmesi gibi bir durum söz konusu değil. Bu sene daha iyi bir takım kurmak için özveride bulunduk. Sağ olsun mevcut kulüp başkanımız bu konuda üzerine düşeni maddi ve manevi olarak arkadaşlarıyla birlikte yerine getiriyor. Bizler de eksik kalanı tamamlamaya çalışıyoruz. İnşallah karşılığını bu sene alırız” diye konuştu. 

2 milyon 200 bin lira destek verdik


Basın mensuplarının Manisaspor ile ilgili sorularına da yanıt veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “İlk devrenin sonuna doğru, eldeki sermayeleri bittikten sonra kulüp başkanı dönemin AK Parti İl Başkanı Zülfikar Gürcan vasıtasıyla benimle görüşme talebinde bulundu. Biz de kabul ettik. Yaptığımız görüşmede şeffaf olacağını, hesap verebilir olacağını ve kulübün bütün mevcut bilançolarının ne olacağını rapor halinde bana sunacağının sözünü vererek benden gerekli desteği o gün için almıştı. Taner hocam ve futbolcularımızla yaptığımız görüşmede gerekli desteğin sözünü onlara da vermiştik. Şampiyonluk primleri dahil olmak üzere o sözümüzü, desteğimizi hiç eksiksiz yerine getirdik. Takım da aldığı galibiyetlerle bunu hak etti. Yaklaşık 2 milyon 200 bin lira gibi bir bedeli şampiyon olduğu sene Manisasporlu futbolcu kardeşlerimize verdik. Bunun ilk 1-2 tanesini kulübe verdik. Ancak o paralar başka yerlere gitme konumunda olduğu için ondan sonraki süreçte ödemeleri tamamen futbolculara, teknik kadroya teslim ederek dağıtımını yaptırdık. Sonuçta verilen sözler, raporlar yerine getirilmedi, şeffaflık yerine getirilmedi. Sonuçta biz de sadece futbol takımı ile muhataplığımızı yılın sonuna kadar takımın şampiyon olarak layık olduğu lige tekrar çıkması için bu desteği verdik. Benim için en mutlu olay şampiyonluk günü stadyumda Manisaspor’a gönül vermiş bütün taraftarın bana vermiş olduğu büyük destek unutulmaz. O açıdan benim için önemli olan sadece budur. Bütün mutluluklar o gün yapılandır. Tabi ki daha farklı bir süreç gelişseydi biz de takımımızın arkasında olsaydık ancak siyasi laflar, şahsıma yönelik söylemler bağları koparma noktasına getirdi” dedi. 

Sporun siyaseti olmaz

Genel kurul sürecinde tarladan, bağdan ve bahçeden kadınların getirilip üye yapıldığını ve o genel kurulla seçimi aldıklarını söyleyen Başkan Ergün, “Bugünkü gelinen nokta için söyleyecek kelime bulamıyorum. Manisalılar bu konuyu iyi biliyor. Manisa’yı temsil etme noktasında yıllarca Manisaspor önemli hizmetler verdi. Gönlümüz daha iyi yerlerde olması. Ancak bakıldığı zaman gazete beyanatlarını ağzından düşürmeyenler 1 lira katkıda bulunup bulunmadıklarını açıklamaları gerekiyor. Takımı siyasi olarak bu hale sokanların da bunun cevabını Manisa kamuoyuna vermeleri gerekiyor. Ben her zaman sporun siyasetinin olmayacağını söyledim. Sporda da herkesin, bütün kamunun, siyasilerin ortak bir noktada hareket etmesi gerekirken, bunlar geride kalan sürede yerine getirilmedi. Sadece siyasi şov yaparak takımı bu hale getirdiler. Bugün baktığınız zaman yaklaşık 3 senedir savcılıkta müfettişlerin incelemeleri, verilen raporlarda paraların kasaya resmi olarak girmediği, nereye gittiği belli olmayan paraların hesabının verilmediği bir kulübe hiç kimse para vermez ben başta olmak üzere. Bu şartlar sürdüğü sürece Allah yolunuz açık etsin Manisaspor’un” diye konuştu. 

İstenildiği takdirde diğer ilçelerde de otopark işletmesini verebiliriz

Akhisarspor ile imzalanan protokol anlaşmasına da değinen Başkan Ergün, “Akhisarspor şu anda Manisa’yı Süper Lig’de temsil ediyor. Büyükşehir olmamızın ardından sadece Akhisarspor’a değil, geçtiğimiz yıl başta Turgutluspor, Salihlispor, Kulaspor, Alaşehirspor, Somaspor gibi ilçelerdeki diğer takımlara amatör ve süper amatörde oynayan, BAL liginde oynayan amatörleri saymıyorum, bu kulüplere maddi olarak destek verdik. Sonuçta ön yargılı bir karalama kampanyası, Akhisarspor’a verdiğimiz cadde otoparklarının uygulamasından sonra başladı. Bu caddeleri zaten Akhisarspor işletiyordu. Biz işin yasal çerçevedeki resmiyetini netleştirdik. Hukuken Büyükşehir’in yetkisinde olan bu cadde otoparkı ve kapalı otoparklarının mahkemesi yaklaşık 2 yıl sürdü. Mahkemeyi kazandık.

Yasalar çerçevesinde haklı olduğumuz belirlendi. Biz de bunu iyi niyet göstergesi olarak Akhisar Belediye Başkanı ve Kulüp Başkanı ile yaptığımız görüşmelerde konuları tartışarak, sonuçta bir ihale süreciyle, reklam karşılığı buraların işletilmesi için yasal prosedür tamamlandı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bütün partilerin oy birliği ile aldığı karar gereği 6 yıllığına bu cadde otoparkları Akhisar Belediyespor’a verildi. Sonuçta onlar burayı kiraladılar. Bizlerde bunun karşılığında reklam anlaşması yaparak bu işi netleştirdik. Bunu ben geçtiğimiz ay Turgutlu Belediye Başkanımıza, Salihli Belediye Başkanımıza, Kula Belediye Başkanımıza, Alaşehir Belediye Başkanımıza da söyledim. Bu ilçelerimizin otoparklarıyla ilgili işletme haklarını istedikleri takdirde Büyükşehir Meclisimizden kararı geçirmek suretiyle onlara da bu otoparkları verebiliriz. Onlar da bunları çalıştırmak suretiyle bir gelir elde edebilirler. Teklif bizden karar onlardan” ifadelerini kullandı. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar