İzmir’de Büyük Balkan Federasyonu kuruluyor

  • Aydın Gazete
  • 5 Ağustos 2017
  • Yorumlar Kapalı

Hedef konfederasyon


Türkiye’nin en fazla Balkan göçmenine sahip illerin başında gelen İzmir yeni bir oluşumun eşiğinde. Balkan Göçmenlerinin İzmir’de ve Türkiye’de çok daha etkin olması için bir araya gelen çok sayıda dernek temsilcisi yeni bir federasyon kurulması fikrinde buluştu. İzmir Sancak Rumeli Derneği Başkanı Ömer Ok, Balkan İşadamları derneği Başkanı İsmail Karaduman, Buca Rumeli ve Balkan göçmenleri Derneği Başkanı İzzet Atan ve Balkan Anadolu Derneği Başkanı Ender Öztürk öncülüğünde başlayan hareket ilk toplantısını Buca Sun Garden Cafe’de gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasını yapan Öztürk, kurulacak federasyonun balkanları daha büyük bir çatı altında kucaklaması için yola çıktıklarını belirtti. Öztürk, “Bugün burada bulunmamızın amacı izmir’de yeni bir federasyon ihtiyacı olduğunu düşünmemiz ama daha da önemlisi İzmir’de bir konfederasyon oluşturulması gerektiğidir. Biz İzmir’de balkan göçmenlerinin çok daha güçlü temsil edilmesi için beşinci federasyonu oluşturarak konfederasyon için gerekli alt yapıyı sağlamak istiyoruz. Büyük Balkan Federasyonu hiçbir federasyonun karşısında olmayacaktır her zaman kucaklayıcı ve diğer federasyonlarla organize bir şekilde çalışacağız. İnşallah ülkemizdeki balkan göçmenlerine ve yurt dışındaki akrabalarımıza faydası olacak bir federasyon kuracağız.” dedi.

Kurulacak Büyük Balkan Federasyonu’nun Başkanı olması düşünülen tecrübeli isim Ömer Ok ise “Bu işe niyet ettik, federasyon olmak hepimizin birlikte hareket ederek başarı kazanabileceğimiz bir iş o yüzden öncelikle birlikte olmamız önemli sizlerin de katkısıyla İzmir’de önemli bir federasyon kuracağımıza inanıyorum.” dedi. Büyük Balkan Federasyonu’nun fikir ve isim babası İsmail Karaduman da yaptığı konuşmada gerek siyasette gerekse sosyal ve ticaret hayatta güçlü olmanın önemine vurgu yaptı. Karaduman, ” Amacımız Büyük Balkan Federasyonu’nu kurduktan sonra konfederasyon kurulmasını sağlayarak bir güç merkezi oluşturmak. Burada değerli başkanlarımız var bizler sistematik ve doğru bir organizasyonla bir araya gelmeliyiz bunun için de ilk önce federasyonu kurmamız gerekiyor.” dedi. Toplantıya katılan dernek başkanlarının destek vermesiyle İzmir’de Büyük Balkan Federasyonu’nun ilk adımı atıldı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar