Kum Zambakları Acilen Ele Alınmalı

  • Aydın Gazete
  • 31 Temmuz 2017
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

Dünyanın en ünlü antik kentlerinden biri olan Efes’in önünde yer alan Pamucak kumullarında önemli bir bitki türü yaşıyor. Özellikle günübirlik tatilcilerin geldiği ve çadır kamplarının olduğu Pamucak kıyı kumullarında yoğun olarak görülen kum zambakları, bilinçsizlikten dolayı risk altında bulunmaktadır. Temmuz ve Ağustos aylarının 40-45 derecedeki dayanılmaz sıcağında, bir gram bile su istemeden bembeyaz çiçek açan bu bitki, Türkiye sahillerinde artık çok az kaldı. Bölgemizdeki kıyı kumullarında iki alanda yoğun bir şekilde görülmekte olan bitkinin, Pamucak popülasyonunun geleceği tehlike altında olduğu görülüyor. Günübirlik tatilciler alandaki bu bitkinin varlığından ve ona verdikleri bilinçsizce zarardan habersiz piknik yapmaktadır. Her geçen yıl azalan kum zambaklarının yaşam alanlarında tahribatlar yaşanmakta ve çevre kirliliği oluşmaktadır. Bir yandan piknik yapanlar, traktörle dolaşanlar, diğer yandan kumları temizleyip bilinçsizce üzerine dökenler tarafından tahribat yaşayan kum zambakları, bilinçsizlik yüzünden yok olmaktadır.

Bölgemizde kum zambaklarının yaşadığı ikinci alan, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’dır. Buradaki kum zambaklarının en büyük şansı korunan bir alan içinde bulunmasıdır. Milli Parkın doğal yaşamı içinde her türlü tahribattan uzak bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Ne yazık ki Pamucak kumullarındaki kum zambakları insan faktörü nedeniyle korunmasız durumdadır. Birlikte yaşayabilmek için alanın korunarak kullanılması şarttır. Eğer bu başarılamazsa, yıllar önce Kuşadası kumsallarındaki yok oluş kaçınılmaz olacaktır. Kuşadası’ndan başlayarak yaklaşık 25 km.lik bir uzantıyla Milli Park sınırlarına dayanan kumsallarda, 30 yıl öncesine kadar bu bitki görülmekteydi. Ancak ikinci konut furyasıyla başlayan yapılaşmalar, çoğalan insan sayısı ve kıyı kumulları korunarak-kullanılmadığından, bilinçsizce kullanım nedeniyle kum zambakları bu sahil şeridinde yok olmuştur. Aynı sonuca uğramaması için, Pamucak kumullarında artık sayılabilir derece kalan kum zambaklarıyla ilgili acil bir proje çalışması yapılmalıdır.

Burada yapılması gereken; Doğa Koruma ve Milli Parklar, Yerel Yönetim ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle kum zambaklarını kurtaracak ve geleceğe taşıyacak bir proje hazırlanmalıdır. Turizmde kullanılabilecek güzellikteki bitki için, projeye bu bölgede turizm işletmeciliği yapanlar ve oteller de mutlaka dahil edilmelidir. Bu bitkilerin yaşam alanları korunabilirse sahip olduğumuz bu doğal değerler de korunacaktır.

Geri «
İleri »
Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar