Bosna Sancak Derneği Kahvaltıda Buluştu

  • Aydın Gazete
  • 31 Temmuz 2017
  • Yorumlar Kapalı

SREBRENİTSA ANMA TÖRENLERİNE KATILA İZMİR BOSNA SANCAK DERNEĞİ KADIN KOLLARI KAHVALTIDA BULUŞTU

Bu yıl 22. Si düzenlenen Srebrenitsa anma törenlerine katılan İzmir Bosna Sancak Derneği Kadın Kolları Bornova Portakal kafede kahvaltıda bir araya geldi. 

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül Srebrenitsa anma törenleri ile ilgili şunları söyledi; Her yıl düzenlenen Srebrenitsa da yaşanan soykırımı anma törenlerine dernek olarak her yıl katılıyoruz bu yılda katıldık. Siz kadınlarımız bu anma törenlerine her yıl olduğu gibi bu yılda katıldınız. Yaşanan acıları her yıl olduğu gibi yerinde yaşıyorsunuz. Dernek olarak Bosna ve Sancak bölgesinde yaşayan bütün Boşnaklar savaş sırasında çok acılar çektiler onun bilincinde olarak bu iki bölge de yaşayan akrabalarımıza, hemşerilerimize elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz dedi.

Anma törenlerine katılan dernek üyesi kadınlar görüşlerini şu sözlerle ifade etti;

Her kadının mutlaka bir kere de olsa Srebrenitsa anma törenlerine katılmalı. Hac a gitmeden önce muhakkak bu törenlere katılmalı çünkü orada yaşanan acı tarif edilemez gerçek anlamda bir vahşet, katliam ve soykırım. Sırplar Hollanda’lı askerlerin kör ve sağır olması Sırplara bu vahşet için zemin hazırlamış. Boşnak kadınları bu kadar büyük acılar çekmesine rağmen bir o kadarda güçlü olan kadınlar. Kadınlar evlatlarını, kocalarını, babalarını, kardeşlerini ve akrabalarını kaybettiler. Bu acılarına ortak olmak için mutlaka anma törenlerine katılmalı dediler.

İzmir Bosna Sancak Derneği’ni temsilen Marş Mira yürüyüşüne katılan Deniz Vardar şunları söyledi;

Derneğimizi temsilen oğlum Alican ile birlikte ‘Ölüm Yürüyüşü’ ne katıldık. Bosna dan Srebrenitsa ya kadar süren bu yürüyüş tamamen ormanlık bölge de gerçekleşiyor. Savaşta canlarını kurtarmak isteyen Müslüman Boşnaklar bu yolda yaşadıklarını daha iyi anlama fırsatı buluyorsunuz. 3 gün boyunca yürüyorsunuz yaklaşık 80 km.lik patika yol. Bu yol büyük acılara sahne olmuş yola çıkan Müslüman Boşnaklar ın büyük bölümü Sırp askerlerin silahlarından çıkan kurşunlarla hayatlarını kaybetmişler. Hac a gitmeden önce muhakkak Srtebrenitsa anma törenlerine ve bu ölüm yürüyüşü ne katılmalı her insan dedi.

Bu konuşmalar sırasında duygusal anlar yaşandı, gözyaşlarını tutamayanlar oldu. 

Kahvaltı sonunda İzmir Bosna Sancak Derneği adına ‘Marş Mira’ ‘Ölüm Yürüyüşü’ ne katılan dernek üyesi Deniz Vardar’a dernek yönetim kurulu adına Dernek Başkanı Abdullah Gül plaket verdi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar