Türkiye Marka Başvurusunda Avrupa Lideri

  • Aydın Gazete
  • 29 Temmuz 2017
  • Yorumlar Kapalı

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün tüm ülkeleri kapsayan verilerine göre 2016 yılı, patent başvuruları açısından rekor bir yıl olarak kayda geçti. Peki, Türkiye bu yarışın neresinde? Medya Takip Merkezi (MTM), medyada patent ve marka haberlerinin nabzını tuttu. İşte araştırmanın tüm detayları…

Buluş ve yenilikler konusunda öne çıkma isteği, her ülkenin hayalidir. Hal böyle olunca, patent ve marka alanlarındaki gelişmişlik, sıkı bir rekabet ortamını da beraberinde getiriyor. Türkiye de bu yarışta geri kalmamak adına elinden geleni yapıyor.

Türkiye, 2011 yılından bugüne yaptığı 100 binin üzerinde marka başvurusu ile Avrupa’da en fazla marka başvurusu yapan ülke konumunda oldu. Ayrıca 2016 yılında 40 bini aşan tasarım başvurusu sıralamasında Avrupa’da ikinci, dünyada ise dördüncü sırada yer aldı. 

Ancak patent başvurusu konusunda ise yeterli başarıya ulaşılmış değil. Türk Patent ve Marka Kurumu Yenilik ve Tanıtım Dairesi’ne göre Türkiye, 2016 yılında patent başvurusu konusunda arzuladığı rakamları yakalayamadı. 2016 yılında patent başvuru sayısının 6 bin 445’te kaldığı belirtilirken; marka ve tasarım başvuru sayısının 2011 yılından bugüne 100 binin üzerinde olduğu açıklandı. 

Medya Takip Merkezi, patent ve marka konusunun dünyadaki etkilerini göz önünde bulundurarak, konunun Türk medya dünyasında ne kadar yer aldığını araştırdı. MTM’nin raporuna göre, 1 Ocak – 28 Temmuz 2017 tarihleri arasında patent ve marka haberleri toplam 24 bin 239 habere konu olurken, yazılı basında 5 bin 608, görsel basında 242, internet medyasında ise 18 bin 389 haberde yer aldı. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar