Bisikletle 80 Günde 80 İl Gezecek

  • Aydın Gazete
  • 29 Temmuz 2017
  • Yorumlar Kapalı

Bisikletle seyahat etmenin mümkün olduğunu göstermek isteyen Ahmet Süğlün, bisikletiyle 80 günde 80 il gezecek. Yola çıkacağı İzmir de dahil 81 ilin tamamında pedal çevirmeyi hedefleyen Süğlün turuna 7 Ağustos’ta başlayacak.

Bisikletin bir ulaşım aracı olarak kabul edilmesi gerektiği düşüncesinden yola çıkan Ahmet Süğlün, 80 günde Türkiye’nin 81 ilinde pedal çevirmeyi hedefliyor. Turuna 7 Ağustos’ta İzmir’den başlayacak olan Süğlün 25 Ekim’e kadar tüm illerin sınırlarından geçmeyi planlıyor. Süğlün, seyahatın rotasını ve seyahat boyunca yaşayacaklarını www.bisikletname.com internet sitesinden takipçileriyle paylaşacak.

 

80 günde Devr-i Alem kitabından esinlenerek “yol bisikletiyle” Türkiye’yi turlamaya karar verdiğini dile getiren Ahmet Süğlün, “Türkiye’de iller arası bisiklet yol haritası oluşturmak ve iller arası bisikletle seyahat etmenin mümkün olduğunu, bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu göstermeyi amaçlıyorum” dedi. İzmir’den başlayacak turun Trakya, Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz’i geçtikten sonra Kütahya’da sonlanacağını ifade eden Süğlün, “Turu, toplamda 68 gün sürüş 8 gün dinlenme, 4 gün de ekstra zaman şeklinde planladım. Toplamda 10.200 km yol gitmeyi ve 147.000 yükseklik kazanımına ulaşmayı hedefliyorum.

Turu tamamlamak için 68 gün boyunca ortalama 155 km yol gitmem gerekiyor. Bunun için 10 saat boyunca 15 km ortalama hızla ilerlemem yeterli olacaktır” diye konuştu. Süğlün, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu turla karbon ayak izimizi küçültüp daha temiz bir dünya ve daha sağlıklı bünyeler için hem spor hem de ulaşım amaçlı bisiklet kullanımına dikkat çekmek istiyorum. Aynı zamanda ülkemizdeki tüm insanların doğu-batı-kuzey-güney demeden özgürce, sorgusuzca, kültürü yadırganmadan istediği zaman, istediği yere hareket edebilmesi adına örnek olmak ve sınırları kaldırmak istiyorum.”

Şimdiye kadar kalacağı 34 ilde konaklama daveti alan Süğlün, kalan illerde de bisiklet ve doğaseverlerin misafiri olmak için davet beklediğini belirtti.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar