Birleşmiş Milletler Gibi Üniversite

  • Aydın Gazete
  • 28 Temmuz 2017
  • Yorumlar Kapalı

Geçtiğimiz yıl Türkiye İhracatçılar Meclisinin “En İyi Hizmet İhracatı“ yapan ikinci vakıf üniversitesi ödülünü alan İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ), YÖK’ün de verilerine göre en fazla uluslararası öğrenciye eğitim veren vakıf üniversitesi.Üniversite, 4 bin 500’ü uluslararası öğrenci olmak üzere toplam 40 bin öğrencisiyle “Birleşmiş Milletleri” andıran bir kampüs özelliği sergiliyor.

İAÜ’nün dünya geneli 500’e yakın üniversiteyle yaptığı uluslararası anlaşmalarla bir dünya üniversitesi olma vizyonu içinde olduğunu belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Direktör Yardımcısı Selman Arslanbaş, üniversitenin bu yaklaşımıyla öğrencilerine yurtdışına açılma fırsatı sağladığının altını çiziyor. Üniversitede eğitim gören öğrencilere uluslararası vizyon sunduklarına dikkat çeken Arslanbaş,“Bugün öğrenciler açısından bölüm seçiminden üniversite seçimine kadar uluslararasılaşma en temel faktör oldu. Öğrencilerin yurtdışı havasını teneffüs etmesi oldukça önemlidir. Üniversitemiz bu anlamda bunu eniyi yapan üniversiteler arasındadır. Bugün ABD, Çin, İngiltere gibi birçok ülkeye gönderdiğimiz öğrencilerimizin bir dünya insanı olmaları için çaba gösteriyoruz.” diyor.

ULUSLARARASILAŞMADA STANDARDIN ÜZERİNDE

İstanbul Aydın Üniversitesinin toplamda 40 bin öğrencisinden  4 bin 500’ünün 107 farklı ülkeden gelmiş uluslararası öğrencilerden oluştuğuna dikkat çeken Arslanbaş,bunun ABD ve Avrupa’nın koyduğu uluslararasılaşma oranından da yüksek bir oran olduğuna vurgu yapıyor: “Tabiri caizse, Birleşmiş Milletleri temsil eden bir üniversiteyiz. Çok dilli, çok kültürlü, çok sosyal bir kampüse sahibiz. Türkiye İhracatçılar Meclisinden ‘En İyi Hizmet İhracatı’ yapan ikinci vakıf üniversitesi ödülünü almış bir üniversiteyiz. YÖK’ün açıkladığı rakamlarda da uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği vakıf üniversitesiyiz.”  

İstanbul Aydın Üniversitesinde verilen eğitimin öğrenciye kimlik kazandırmak üzerine konumlandığını belirten Selman Arslanbaş, “Öğrenciye verdiğimiz diplomayla, uluslararası kariyer sahibi olmasına odaklanmış durumdayız. Bunun için İAÜ Kariyer Merkezinin de desteğiyle yurtdışında bağlantı kurduğumuz çözüm ortaklarımızla, staj ve yerinde uygulama imkanı sunuyoruz. Şu anda Almanya, İngiltere, ABD gibi farklı ülkelerde temsilciliklerimiz var. ABD’de Silikon Vadisi’nde yeni şirket kuruluşumuzu tamamladık. Burada proje bazlı olarak çalışmalar yürüteceğiz .” diyor. 

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERLE NETWORK OLUŞTURMA İMKANI

İstanbul Aydın Üniversitesinin yıl boyunca bine yakın farklı etkinliğe imza attığını belirten Arslanbaş, bunlar içinde uluslararası nitelikli etkinlikler de düzenlediklerini ifade ediyor: “Bu etkinliklerimizde, alanında uzman yabancı akademisyenleri üniversitemizde ağırlıyoruz. Bu etkinliklere öğrencilerimizin bizzat katılarak ‘Birleşmiş Milletler’ havasını teneffüs etmelerine, ufuklarının açılmasına, Amerika’dan,Avrupa’ya, Çin’den Afrika’ya kadar yüzlerce ülkeden gelen uluslararası öğrencilerle bir network oluşturmalarına imkan sağlıyoruz. Bu network,öğrencilerimizi çok farklı noktaya taşıyor. Sınıflarımızın yarısı uluslararası öğrencilerle dolu. Bu sosyal, uluslararası, dünya üniversitesi konsepti içinde öğrencilere bir dünya insanı olma vizyonu sunuyoruz.”

TERCİH YAPARKEN ÜNİVERSİTE İMKANLARINI DİKKATE ALIN

Selman Arslanbaş, tercih yapacak öğrencilere de sesleniyor ve öğrencilerin tercih yapmadan önce üniversitenin imkanlarını görmelerinin öneminin altını çiziyor. “Tutkuyla, severek, hayal ederek seçilecek meslek en doğru meslektir.” diyen Selman Arslanbaş, “Meslek seçimi, bu işin başlangıcıdır. Üniversite tercihinde laboratuvarlar,akademisyen hocalar, yurtdışı bağlantıları, ikinci sertifika, yabancı dil vs. tüm argümanları dikkate almak ve hayatının tercihini yapmak öğrencinin kendi elindedir.” mesajı veriyor.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar