Mezun Olmadan Mesleki Deneyim Kazanılacak

  • Aydın Gazete
  • 27 Temmuz 2017
  • Yorumlar Kapalı

Beykoz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, yeni YÖK Yasası’nda yapılan değişikliklerin yükseköğretim sisteminin gelişmesine çok önemli açılımlar sağlayacak düzenlemeler içerdiğini; bir yarıyıl stajı desteklemesi bakımından da önemli olduğunu belirterek, “Bizim eğitim programlarımızın kurgusunda da en az bir yarıyıl olmak üzere staj var. Beykoz Üniversitesi’nin eğitim modelini de uluslararası düzeyde destekleyen bu değişiklik çok sevindirici. Alanında staj deneyimi fırsatı, iş hayatına atılmak ve seçilen mesleği deneyimlemek adına çok değerli” diye konuştu. 

Yıllardır merakla beklenen, üniversiteleri daha rekabetçi bir ortama yöneltecek, yükseköğretimde sıçrama meydana getirecek düzenlemeler Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklandı. Saraç, Üretim Reform Paketi’ne dahil olan YÖK Kanunu’yla ilgili 10 madde teklifine ilişkin olarak; “Bu maddeler, yükseköğretimde sessiz bir devrimdir” değerlendirmesinde bulundu. 

Danışma Kurulu oluşturulacak

YÖK’ün açıklamasında, mevcut durumda üniversitelerin genellikle birbirinin benzeri, hatta aynısı olduğuna vurgu yapılarak, “Bu yasal düzenlemeyle, ilgili bakanlıklarla iş birliğiyle yükseköğretim kurumlarının ihtisaslaşması sağlanacak ve bu şekilde rekabet teşvik edilecek” denildi. Açıklamada, ‘Üniversiteli işsizler’ ile ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlardaki iş gücü yetersizliğinin, Türkiye’nin yakın dönemde önündeki en öncelikli konular arasında olduğuna vurgu yapılarak, “Yeni düzenleme kapsamında Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu oluşturulacak. Kurul ile YÖK’ün kontenjan planlaması, diğer paydaşların da görüşü alınarak daha rasyonel ve katılımcı bir şekilde yapılabilecek” denildi. 

İş yerinde eğitim teşvik edilecek

YÖK’ün açıklamasında, üniversitelerin özellikle fen ve mühendislik bilimlerinde öğrenim gören öğrencilerin büyük çoğunluğunun, mezuniyet sonrası sanayide çalışma eğiliminde olduğuna vurgu yapıldı. Bu öğrencilere eğitimleri sürecinde beceri odaklı yetkinliklerin yeterince kazandırılmadığı, mezuniyetleri sonrasında istihdam süreçlerinde güçlükler yaşandığı belirtilen açıklamada; “Yasal düzenlemeyle, fen ve mühendislik programlarında bir yarıyıl süresince iş yerinde eğitim yapılması teşvik edilecek. Bu şekilde beceri yetkinliği yüksek mezunlar iş dünyasına kazandırılacak aynı zamanda da üniversitelerin iş dünyası ile iş birlikleri geliştirilebilecek. Bu öğrenciler, maddi açıdan desteklenecek” denildi.

Beykoz’un eğitim modelini destekliyor

Türkiye’nin yükseköğretim hayatına katılan en yeni üniversitelerden biri olan Beykoz Üniversitesi, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun geçmişi üzerine inşa ettiği yenilikçi yapısı ile 2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde ilk öğrencilerini karşılayacak. Beykoz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, yeni YÖK Yasası’nda yapılan değişikliklerin en az bir yarıyıl stajı desteklediğini, bunun da çok önemli olduğunu söyledi. Durman, “Bizim eğitim programlarımızın kurgusunda da en az bir yarıyıl olmak üzere staj var. Beykoz Üniversitesi’nin eğitim modelini de destekleyen bu değişiklik çok sevindirici. Alanında staj deneyimi fırsatı, iş hayatına atılmak ve seçilen mesleği deneyimlemek adına çok değerli” değerlendirmesinde bulundu.

Üniversitede okurken iş deneyimi

Mehmet Durman, Beykoz Üniversitesi’ndeki sistemi şöyle anlattı: “Beykoz Üniversitesi öğrencileri ister ön lisans, ister lisans bölümünde okuyor olsunlar, en az bir yarıyıllarını alanlarında faaliyet gösteren bir iş yerinde geçirecekler. Fakülte lisans programlarında 7 dönem okulda, bir dönem iş yerinde, yüksekokul lisans bölümlerinde 6 dönem okulda iki dönem iş yerinde, ön lisans programlarında ise 3 dönem okulda bir dönem iş yerinde olmayı ifade eden 7+1, 6+2, 3+1 sistemi, üniversitenin Kariyer Merkezi tarafından etkin şekilde takip edilecek. Öğrenciler böylelikle üniversitede iş deneyimi kazanacak.”

Beykoz Üniversitesi Hakkında

İstanbul Kavacık’ta 2016 yılında kurulan Beykoz Üniversitesi’nin temeli, 2008’de Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ile atıldı. Rektör Prof. Dr. Mehmet Durman’ın yönetimindeki Beykoz Üniversitesi’nde; ‘İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’, ‘Sanat ve Tasarım Fakültesi’, ‘Sosyal Bilimler Fakültesi’, ‘Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ olmak üzere dört fakülte, ‘Yabancı Diller Yüksekokulu’, ‘Sivil Havacılık Yüksekokulu’ olmak üzere iki yüksekokul, Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu olmak üzere iki meslek yüksekokulu ve yüksek lisans ve doktora programlarının sunulacağı bir Lisansüstü Programlar Enstitüsü yer almaktadır. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar