Boyunuzu yanlış biliyor olabilirsiniz

  • Aydın Gazete
  • 20 Temmuz 2017
  • Yorumlar Kapalı

Günümüzde birçok insanı rahatsız eden ve “Benim boyum daha uzundu”, “Sanırım giderek kısalıyorum” dedirten ve belli bir yaştan sonra asla değişmeyeceğine inanılarak kabullenilen boy uzunluğu, yıllar sonra bile değişebiliyor. Fisioterapia Egzersiz Eğitim Danışmanlığı Merkezi sahibi Dr. Fizyoterapist Hülya Özlem Şener, yanlış duruş şeklinin yıllar içerisinde boyu kısalttığını ve hastaların “klinik pilates” yöntemi ile gerçek boylarına ulaşabileceklerini söyledi.

1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olduktan sonra 26 yıldır İzmir’de fizyoterapistlik mesleğini hem klinik olarak hem de akademik olarak devam ettiren Şener, boy uzatma tekniğinde omurgayı düzeltici ve kaslarını kuvvetlendirici egzersizler ile gövdeyi daha düzgün hale getirdiklerini açıkladı. Pek çok insanın gerçek boylarını bilmediğini ve olduklarından daha kısa gözüktüklerini belirten Şener, “Pek çok insan dik duramadığı, vücudunu doğru kullanamadığı veya yaş almaya bağlı farklı problemler dolayısıyla boyunu olduğundan daha kısa biliyor. Biz, gerçekleştirdiğimiz ‘klinik pilates’ yöntemi ile kişilerin dik ve doğru durmasını sağlayarak boylarını iki santimetreye kadar uzatabiliyoruz” dedi.

 Kısa değil, postürü bozuk

 Klinik pilates ile boyun ve kalça arasındaki vücudun düzgünlüğünü sağlayan iskelet yapısını oluşturan omurganın sağlamlaşmasını sağladıklarını ifade eden Şener, “Günlük hayatımızda aktif olarak kullanmadığımız gövdemizin derininde yer alan,omurgayı destekleyen kasları kasmayı öğreterek vücudumuzun dik durmasını sağlayıp, eklemler üzerindeki baskıyı kaldırıp eklem aralığını genişletiyoruz. Daha sonra bunu bütün vücuda yayarak kalça, diz, ayak bileği eklemleri ile duruşumuzun düzgünlüğünü sağlayıp; kişinin gerçek kas iskelet yapısını ortaya çıkarıyoruz. Bu da günlük yaşamdaki yanlış duruşlarımıza bağlı yavaş yavaş gelişen postüral bozukluklara engel olarak boyumuzun kısalmasını engelliyor. Kendini kısa olarak tanımlayan birçok insanın aslında postürü bozuk. Klinik pilates yöntemi ile bu bozukluğu düzeltebiliyoruz” diye konuştu.

 Kısalmak yaşlıların kaderi değil

Özellikle yaş ilerledikçe pek çok kişide boy kısalması başladığını belirten Şener, “Biz bütün vücudun kaslarını kuvvetlendirerek uzamanın sürekliliğini sağlıyoruz. Özellikle yaşlılarımızda görülen boy kısalması, eklemlerin düzgün kullanılmaması sebebiyle eklemler arasındaki sıvıların azalmasından kaynaklanıyor. Ancak biz bütün vücudumuzu sağlam kullanır, egzersizlerle kaslarımızın eklemlerimizi tam desteklemesini sağlarsak bu durumun önüne geçebiliriz. Yaşlanmak yerine sağlıklı yaş almak için her zaman egzersiz yapmalıyız” diye konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar