Rüzgar Türbin Kanatları İzmir’de Üretilecek

  • Aydın Gazete
  • 12 Temmuz 2017
  • Yorumlar Kapalı

GE (General Electric) Yenilenebilir Enerji bünyesinde faaliyet gösteren ve rüzgâr türbini kanadı alanında tasarımcı ve aynı zamanda üretici olan LM Wind Power, İzmir’in Bergama İlçesi’nde açtığı rüzgâr türbini kanadı fabrikasında üretime başladı. Fabrika’nın resmi açılış töreninde üretilen ilk kanadın üzeri katılımcılar tarafından imzalanırken, ikinci kanadın birleştirme işlemi gerçekleştirildi. 

Bergama Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan LM Wind Power’ın hizmete giren fabrikasının açılış törenine Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Vali Yardımcısı Hüseyin Can, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu, Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama OSB Başkanı Ahmet Felek, GE ve LM Wind Power yetkilileri katıldı.

TÜRKİYE RÜZGÂR ALANINDA ÜMİT VAAT EDEN BİR ÜLKE

Törende konuşan GE Yenilenebilir Enerji CEO’su Jerome Pecresse, GE’nin yenilenebilir enerji ve özellikle rüzgâr alanında son derece ümit vaat eden bir ülke olduğunu söyledi. Pecresse; “Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki rüzgâr sektörü, kurulu rüzgâr gücünü 6 GW’ın üzerine çıkararak bir dönüm noktasına ulaştı. GE olarak faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde uzun vadeli yatırımlar yapmayı taahhüt ediyoruz, bu tesis GE’nin yerel yeteneklerle çalışma taahhüdünün önemli bir göstergesidir” dedi. GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Canan Özsoy ise 1948 yılından bu yana havacılık ulaşım, enerji, sağlık, İnovasyon gibi öncelikli sektörlerde yatırım yaptıklarını, Türkiye’de yerel üretim ihracat ve istihdamı desteklediklerini söyledi. Özsoy, “Türkiye’de enerji çeşitliliğinin arttırılması, dışa bağımlılığımızın azaltılması nedenlerinden dolayı yenilebilir enerji yatırımları çok önemli” dedi. LM Wind Power CEO’su Marc de Jong; “Büyümemizi yeni bir ülkede sürdürüyoruz ve burası yürüttüğümüz operasyonlar için son derece çekici bir lokasyon. Bergama’ya zaman ve kaynak anlamında önemli yatırımlar yaptık. İş ortaklarımız ve müşterilerimizle birlikte rüzgâr endüstrisinin büyüyerek ilerlemesini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

ÇEVRE DUYARLILIĞINA UYAN BİR YATIRIM

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Burası henüz boş bir arsayken, verimsiz bir alanken, buranın bir sanayi alanına dönüşebileceği öngörüsü ile yola çıkıp, bugün bu fabrikanın burada yapılması konusunda emeği geçen herkese Bergamalılar adına çok teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Gönenç ayrıca, Bergama’nın geçmişten beri bilinen çevre duyarlılığına uyan bir yatırım olduğunu söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çevre yatırımlarında Türkiye’nin en başarılı kenti olduğunu belirterek; “Bu yatırımın İzmir’e yapmaya karar verenlere teşekkür ediyorum” dedi. 

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut; “Ülke olarak istihdam seferberliği başlattığımız bu dönemde, Bergama OSB’de hayata geçirilen ve ilk etapta 450 kişiye istihdam sağlayacak bu önemli yatırım dolayısıyla son derece mutluyum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından fabrikada üretilen ikinci rüzgâr türbin kanadının birleştirilmesi işlemi izlendi. Bu işlemi protokol ve tüm çalışanlar telefon veya fotoğraf makinalarıyla görüntüledi. Ardından tüm katılımcılar, ilk üretilen kanadı imzaladı. 

450 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Bergama Organize Sanayi Bölgesi’nde (BOSBİ) bulunan tesisin yılda 500 megavat (MW) kapasiteyle üretim ve dağıtım yapması planlanıyor. Tesisin, kapasitesi 1.500 megavata (1,5 GW) kadar artırılabiliyor. 50 milyon dolarlık yatırımla yapılan fabrika, bölgede üretim operasyonlarından teknik mühendislik, servis, yönetim ve destek hizmetlerine kadar çok çeşitli alanlarda 450 yetkin teknik personele iş imkânı sağlayacak. Tesisteki hali hazır 287 çalışanın yüzde 24’ünü ise kadınlar oluşturuyor.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar