Sağlıkçı Şiddetinde Son Nokta

  • Aydın Gazete
  • 12 Temmuz 2017
  • Yorumlar Kapalı

Gün geçmesin ki bir sağlık çalışanımız hasta ve hasta yakınları tarafından şiddete, küfüre, hakarete maruz kalmasın. Ülkemizin her köşesinde olduğu gibi ilimizde de her gün onlarca sağlık çalışanımız hasta, hasta yakınları veya vatandaşlar tarafından sözlü yada fiziki şiddete maruz kalmaktadırlar.

Sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan hakaret, küfür, şiddet, ve tehdide maruz kalanlar özellikle hastane acillerinde ve 112 Acil Yardım İstasyonlarında çalışan personellerimizdir. Maalesef son yıllarda uygulanan sağlık politikaları vatandaşlarımızla sağlık çalışanlarını karşı karşıya getirmiştir. 

Her yıl en az 3-5 kez dile getirdiğimiz sağlıkta şiddet her geçen gün artarak devam etmektedir. Bizlere iletilen, basın yayın organlarımıza yansıyan bölümü buz dağının görünen yüzünden ibarettir.

Son yıllarda en tepede bulunan makam sahiplerinin, sağlık personeline karşı kullandığı olumsuz ifadeler, sağlık personellerinin vatandaşın emrinde, vatandaşın hizmetkârı, her ne sebeple olursa olsun vatandaş haklıdır görüntüsü vermesi sağlıkta şiddetin artmasında en büyük etkenlerden biridir.

Sağlık çalışanlarını hiçbir şekilde korumayan sistem ALO 184 şikâyet hattı ve hasta hakları birimleriyle çalışanları adeta kıskaca almıştır. Biz elbette hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasını istemeyiz. Ancak ortada sağlık personeline karşı büyük bir adaletsizlik ve haksızlık vardır.

Sağlık hizmetleri sunumunda en önemli hizmetlerden bir tanesi de 112 Acil Sağlık Hizmetleri sunumudur. Her türlü acil vakaya müdahale eden 112 Çalışanlarımız müdahale ettikleri pek çok vakada hakaret küfür ve şiddete maruz kalmaktadırlar. İlimizde de Son zamanlarda hızla artan şiddet olaylarından bazılarını yaşayan arkadaşlarımız aramızda bulunmaktadır.

Defalarca şiddete uğrayan 112 Acil Sağlık Çalışanlarımız, 05.07.2017 tarihinde gece saat:03:30 sularında yine şiddete maruz kalmışlardır. Menderes ilçesi bölgesinde böbrek taşı rahatsızlığı olduğunu ifade eden bir vatandaş 112 Ambulans görevlilerine silah çekmiştir.

Rahatsızlığı 112 ambulans görevlilerine iletilen şahıs kendisine ağrı kesici serum yapılmasını talep etmiş, görevli arkadaşlarımızın buna yetkilerinin olmadığını ifade ederek aynı zamanda komuta kontrol merkezindeki görevli doktor arkadaşımızla da durumu paylaşmaları sonucunda Dr. arkadaşla mutabık kalan 112 ekibi hastaya durumunun kritik olmadığı ifade edilmiştir. Bunu duyan şahıs, 112 çalışanı iki arkadaşımızı fiziki şiddet uygulamış, arkadaşlarımızın ilgili şahsı sakinleştirme çabasında bulunduğu esnada aynı davranışlara devam eden şahıs belinden silahı çıkararak havaya ateş etmiş ve silahı sağlık çalışanlarına doğrultmuş, korkan 112 ekibi hızlıca olay yerinden uzaklaşmıştır.

Çok uzak değil 10 Yıl önce bir hekimin yanına ceketini ilikleyerek giren vatandaşlarımıza ne oldu da, hayat kurtaran sağlık personeline silah çeker hale geldiler?

 

Gittikleri vakada kiminle neyle karşılaşacaklarına bilmeden yola çıkan 112 çalışanlarımızın can güvenliği bulunmamaktadır. Gecenin bir vaktinde hiç bilmediği bir adrese zaman zaman 3 bayanın görev yaptığı ekipler acil yardım hizmeti sunmak için görevlendirilirken tamamen savunmasız bir şekilde giderek müdahale etmeye çalışmaktadır.

112 ekipleri komuta kontrol merkezi tarafından adli olay olarak bildirilen vakalara 155 polis ekiplerinden daha önce ulaşmakta ve maalesef o güvensiz ortamda acil yardım hizmeti sunmak zorunda kalabilmektedir.

Peki çözüm ne olmalıdır?

Öncelikle verilen ve verilecek cezaların caydırıcılığının olması gerekmektedir. Sağlık hizmeti veren çalışanların görevi başında olan bir devlet memuru olduğu unutulmamalıdır. Sağlık personeline bırakın şiddet uygulamayı, hakaret ve küfrün hapis cezaları olmalıdır. Sağlık personeline karşı işlenen suçların cezasının hiçbir şekilde paraya dönüştürülememesi sağlanmalıdır. 

Tehlike karşısında kullanılmak kaydıyla sağlık personeline biber gazı vb. ekipman verilmelidir. Tehlike arz edecek yaşanan sözlü ya da fiili saldırılardan hemen sonra sağlık müdürlüğü avukatları olayın adli mercilere intikal ettiği ilk anda olaya müdahil olarak sağlık çalışanlarının yanında yer almalı, verilen ilk ifadelerin, tutulan raporların uygun olmasını sağlayarak süreci yakından takip etmelidir. Gerekli vakalara kolluk kuvveti sağlanmalıdır.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar