Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Arttırılabilir mi?

  • Aydın Gazete
  • 11 Temmuz 2017
  • Yorumlar Kapalı

İnsanların kredi notları 0 ile 1900 arasında değişen sayılardan oluşuyor. Genel olarak belirli puan seviyelerine göre risk seviyesi de analiz edilmiştir.

Kredi başvuruları her geçen gün artış gösterirken daha kolay cevaplanması ve belirli bir standarda oturtulması için kredi notu kullanılıyor.

İnsanlar hayatlarının belirli bölümlerinde nakit sıkıntısı çektikleri anda bankalara kredi için başvuruda bulunuyorlar. Bu başvurularında birçok farklı etmen yer alırken genel anlamda bankalar ilk olarak kişilerin gelir düzeylerine bakarak kararlarını veriyorlar. Bu aşamada son dönemde ortaya çıkan kredi notu sistemi de insanlar için çok büyük bir kolaylık oluyor. Kredi notu ya da kredi puanı isimleriyle bahsedilen bu sistem Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturuluyor. Kişilerin bu döneme kadar bankalara yaptıkları kredi ödemeleri ve kredi kartı ödemeleri incelenerek kredi notları ortaya çıkıyor. Bu işlemlerde Findeks firması da bu araştırmaların yapılarak puana dönüştürülmesinde kaliteli bir hizmet veriyor.


Kişilerin kredileri ya da kredi kartlarını kullanım yoğunluğu da sahip oldukları kredi notunda çok büyük bir etmen oluyor. Eğer daha öncesinde bankalar ile bu şekilde bir ilişki kurmamış, kredi ya da kredi kartı kullanmamış kişiler olursa bu kişilerin herhangi bir kredi puanı da bulunmuyor. Ancak bu durum da kredi notunun düşük olması gibi oldukça sıkıntılı bir durum olarak gösteriliyor. Bankalar daha öncesinde kendi bankaları ya da diğer bankalar ile bir iletişim kurmamış olan kişiler hakkında bir yorum yapamadıkları için genelde bu başvurularda olumsuz yanıtlar veriyorlar.


İnsanların kredi notları 0 ile 1900 arasında değişen sayılardan oluşuyor. Genel olarak belirli puan seviyelerine göre risk seviyesi de analiz edilmiştir. Bu aşamada kişilerin puanları 0 ile 800 arasında ise bu kişiler bankalar tarafından riskli olarak gösterilmektedir. Bu seviyeden 1300’e kadar olan kişiler orta riskli olarak görülürken 1300-1500 arasında olanlar az riskli grubuna girmektedir. 1600 seviyesinden itibaren de bankaların iyi olarak nitelendirdikleri kredi notları başlamaktadır. 1600 yüksek notlara sahip olan kişiler rahatlıkla kredi alabilirken 1900 seviyesine ne kadar fazla yaklaşırlarsa o kadar rahat bir biçimde kredi alma imkânları bulunmaktadır. Bu aşamada kişiler isterlerse kredi notlarını da ciddi biçimde yükseltebilirler.


Bu aşamada kişiler ilk olarak ödeme planlarında çok daha dikkatli olarak kredi notlarını arttırma şansı elde edeceklerdir. Kredi kartlarında limitlerini aşmadan kullanım gerçekleştiren kişiler buna ek olarak asgari ücretlerini sürekli olarak yatırmalıdır. Eğer bu şekilde bir kredi kartı kullanımı olursa kişilerin kısa vadede kredi notlarında artış meydana gelebilir. Kredi borçları olan kişiler bu borçları gününde ödemeye dikkat ederek puanını artırırken bu aşamada eğer kredilerini ödeyememeleri sebebiyle kredi notları düşmüşse bu kredilerinizi yapılandırarak ödeme işlemlerine başlayın. Bir süre kredi notunuzun yükselmesi için beklemeniz gerekse de birkaç yıl içerisinde istediğiniz düzeye kredi notunuz gelebilecektir. Bunun sonrasında daha iyi şartlarda kredi çekebilirsiniz.

 

 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar