Kanserin oluşumunu ve ilerleyişini yavaşlatıyor

  • Aydın Gazete
  • 7 Temmuz 2017
  • Yorumlar Kapalı

Sözmen  “Chlorella Miniata’nın yaşlanmayı geciktirdiğini fark ettik. Kanser oluşumunu ve kanserin ilerleyişini yavaşlatıyor. Şeker hastalığı gibi metabolizma hastalıklarının ve iltihap kaynaklı alerjik hastalıkların önüne geçebilmektedir” diye konuştu.

Celal Emre Ünal – Simbarashe Njovu – Enes Barut

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde “Mikroalg Yetiştirme parametrelerinin in-vitro Anti-İnflammatuvar Aktiviteye Etkileri’’ adlı seminer düzenlendi. Prof. Dr. Bikem Övez danışmanlığında yürütülen semineri, Kimya Mühendisi Alper Baran Sözmen verdi.

Kim. Müh.  Sözmen, “Chlorella Miniata isimli algin(yosun) yetiştirilme koşullarını, hangi koşullar altında daha iyi yetiştiğini ve bu koşulların sağlık alanında kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için çalışma yaptık. Çalışma sonucunda ideal ışık ve sıcaklık altında koşulların değiştirilebileceğini ve yosunun sağlık alanında kullanımının mümkün olduğunu tespit ettik. Bu sağlık etkenlerinin hangi maddelerce sağlandığını bulduk” dedi.

Sağlık alanında nerelerde kullanılabileceğine açıklık getiren Kim. Müh. Sözmen  “Chlorella Miniata’nın antioksidan etkisini tespit ettik. Antioksidanların ortak özelliği olarak Chlorella Miniata’nın yaşlanmayı geciktirdiğini fark ettik. Kanser oluşumunu ve kanserin ilerleyişini yavaşlatıyor. Şeker hastalığı gibi metabolizma hastalıklarının ve iltihap kaynaklı alerjik hastalıkların önüne geçebilmektedir. Doğru ısı ve ışık koşulları sayesinde ideal yetiştirme ortamlarını tespit ettik. İlaç sektörü başta olmak üzere birçok tıbbi kullanım alanı olduğunu kanıtladık” diye konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar