Makineler Devrimi Başladı

  • Aydın Gazete
  • 5 Temmuz 2017
  • Yorumlar Kapalı

Asya ve Avrupa’nın en yaygın networking protokollerine imza atan CC-Link Partner Association (CLPA) ve PROFINET & PROFIBUS International (PI), devrim niteliğinde bir işbirliğine imza attı. Dünyanın pek çok farklı ülkesinden temin edilen farklı makineler ve sistemler arasında şeffaf bilgi akışı sağlayarak iletişimi kolaylaştıracak bu yeni işbirliği ile fabrikalardaki otomasyon sistemlerinin esnekliğinin artırılması hedefleniyor. Sektörde bir ilk olan bu çalışma, Sanayi 4.0 vizyonunu gerçeğe dönüştürme yolunda önemli bir adım olarak dikkat çekiyor.

Günümüzde Sanayi 4.0 ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin (IIoT) ivme kazanmasıyla birlikte otomasyon sektörü, makine üreticilerini ve networking uzmanlarını heyecanlandıran çok sayıda gelişmeye sahne oluyor. Son zamanların en önemli gelişmelerinden biri ise Asya ve Avrupa’nın en yaygın networking protokollerine imza atan CC-Link Partner Association (CLPA) ile PROFINET & PROFIBUS International (PI) arasında başlatılan işbirliği oldu. CC-Link IE ve PROFINET networkleri arasında tam bir entegrasyon sağlayan işbirliği, tüm dünyada fabrikalardaki makineler arası iletişimin kolaylaşması ve globalleşmesi adına yeni yollar ve olasılıklar sunan önemli bir adım olarak öne çıkıyor. Sektörde bir ilk olan bu çalışma, iki networking kuruluşu arasındaki işbirliğinin ilk aşaması olarak görülüyor.

İşletmelerin üretim makinelerini dünyanın çok farklı ülkelerinden temin edebildiği gerçeğinden hareketle geliştirilen işbirliği, tesise entegre edilen yeni bir makinenin farklı bir protokol mimarisiyle iletişim kurmasının mümkün olmadığı durumları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Farklı makineler ve ağlar arasında şeffaf bilgi akışı sağlayarak bağlanabilirliği destekleyen bu entegrasyon, üretim süreçlerinde verimliliği yükseltmeye hazırlanıyor.

Sanayi 4.0 vizyonunu gerçeğe dönüştürme yolunda büyük adım

Yeni işbirliğinin sanayicilere küresel faaliyetlerinde maksimum esneklik tanıyacağını belirten CLPA Ülke Müdürü Tolga Bizel, “Bu işbirliği, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin (IIoT) önemli bir parçası. Her iki kurum da Sanayi 4.0’dan tam anlamıyla avantaj sağlamak için sektörde teknoloji liderleri arasında bu tür anlaşmalar yapılmasının son derece önemli olduğuna inanıyor. CLPA ve PI, Sanayi 4.0 vizyonunu gerçeğe dönüştürme yolunda birlikte hareket ederek bu konuda sektörde rol model olmayı hedefliyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Sanayi 4.0 evresiyle birlikte fabrikaların üretim süreçlerindeki büyük veri miktarının hızla arttığına dikkat çeken Tolga Bizel, “Pek çok veri çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak oluşturularak süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesini sağlamak üzere paylaşılıyor. Bu sürecin başarılı yönetilmesi ise Sanayi 4.0’a uyumlu fabrikaların hayata geçirilebilmesi için büyük önem taşıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

CLPA Hakkında

CLPA, açık otomasyon ağlarından oluşan CC-Link ailesini teknik açıdan geliştirmek ve desteklemek için uluslararası bir kuruluş olarak 2000 yılında kuruldu. CLPA’nın kilit teknolojisi konumundaki CC-Link IE, otomasyon alanında dünyada ilk ve tek açık gigabit Ethernet ağı olarak rakipsiz bant genişliği sayesinde Sanayi 4.0 uygulamaları açısından ideal bir çözüm sağlıyor. Dünya genelinde 2.800’ün üzerinde üyesi olan CLPA, 300’den fazla üreticiden sağlanan 1.500’ün üzerinde onaylı ürün sunuyor. Asya’da açık endüstriyel otomasyon ağ teknolojisi alanında lider konumunda olan CC-Link, Avrupa’da ve Kuzey ve Güney Amerika’da da giderek yaygınlık kazanıyor.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar