Akhisar’ın zeytinleri öksüz kalmayacak

  • Aydın Gazete
  • 1 Temmuz 2017
  • Yorumlar Kapalı

Hüseyin Alhat, 1970’li yıllarda Türkiye’de henüz yeni başlayan fidan ile düzenli zeytin bahçesi tesis etme ve bir sonraki adımlar olan zeytinin işlenmesi ile pazarlanmasında Akhisar ile birlikte ülkenin pek çok köşesindeki binlerce üreticiye rol model oldu. Akhisar’da temellerini attığı zeytincilik sektörü geliştikçe tütün tarımı yerini zeytine bıraktı. Bugün Akhisar ekonomisi sadece sofralık zeytin ve zeytinyağından yılda 3.5 milyar lira girdi sağlar hale geldi.

ARKASINDA BİLİNÇLİ ÜRETİCİ BIRAKTI

Hüseyin Alhat’ın çocukları Mustafa ve Alper Alhat da babalarının izinden gitti, zeytinyağı sektöründe söz sahibi oldu. Onlarda bir çok ilke imza attı. Çocuklarına zeytinin önemini, ticaretin de ahlakını öğreten Hüseyin Alhat, kısa bir süre önce rahatsızlandı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda eğitim hayatına kazandırdığı Hüseyin Alhat İlkokulu’nda düzenlenen törende öğrencilerle son kez buluşan Alhat, 28 Haziran’da yaşama gözlerini yumdu. Arkasında bin yaşında zeytin ağaçlarına sahip çıkacak bilinçli bir üretici kitlesi bırakan, Türkiye’nin adeta zeytin devriminin gerçekleşmesinde öncü olan Hüseyin Alhat, aynı gün Yeni Gülruh Camisinde kılınan ikindi namazına müteakip Akhisar Yeni Şehir Mezarlığıda toprağa verildi.

ÇOCUKLARI BABALARININ İZİNDE

Çocukları, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat ile Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Başkan Vekili Mustafa Alhat, babalarının izinden zeytinciliğin gelişmesi için çalışmayı sürdüreceklerini söyledi. Mustafa Alhat, babasının Akhisar’da bir çok ilki gerçekleştirirken tek amacının, yaşadığı topraklara değer katmak olduğunu belirtti. Alhat, “ Ölümsüz olmak ancak eser bırakmakla mümkündür. Babamız hem kendi diktiği hemde dikilmesine vesile olduğu milyonlarca ölümsüz zeytin ağacıyla beraber yaşayacaktır. Adını taşıyan Okulda nesiller boyu okuyacak gençler onu unutmayacak vatana millete hayırlı evlatlar olacaklardır. Babam Atatürk’ün ‘Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır’ sözünü çok severdi ve mütevazi duruşunu bozmadan topluma faydalı işler yapardı. Bizim ve torunlarının görevi onun çizdiği yolda yürümek eserlerini daim kılmaktır. Zeytin ağaçları öksüz kalmayacak eserleri yaşatılacak”dedi.

Alper Alhat ise “Biz çok şanslıyız. Hem çok iyi bir babamız hem de çok iyi bir öğretmenimiz vardı. Yalnızca bize değil, çevresindeki herkesin yardımına koşan, bu ülkenin iyi yetişmiş gençlerle ilerleyeceğini çok iyi bilen, zeytinin ise sadece bizim değil çocuklarımızın da geleceğini teminat altına alacağını öngören biriydi. Akhisar’ın Hüseyin Alhat’ın hayata geçirdiklerine sahip çıkacağına inanıyoruz. Ülkenin geleceğinin tarımda olduğunu söyler toprağa ve zeytine sahip çıkın diye öğütlerdi. Akhisar zeytin babasını kaybetti ama abimin de söylediği gibi zeytinlerimiz öksüz kalmayacak” diye konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar