Telseren’den yüksek teknoloji çağrısı

  • Aydın Gazete
  • 27 Haziran 2017
  • Yorumlar Kapalı

İzmir’in en hızlı gelişen organize sanayi bölgeleri arasında yer alan Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB), yüksek teknolojili üretimin merkezi olmak için  çalışmalarını sürdürüyor. BAYOSB Müteşebbis Heyeti haziran ayı toplantısı Kemalpaşa Ramada Otel’de geçekleştirildi. Kısa süre önce hayatını kaybeden Müteşebbis Heyet üyesi Nejdet Mete’nin de anıldığı toplantıda, “Yüksek teknolojili ve katma değerli üretim” ana gündem maddesi oldu.

5. Bölge teşviki mümkün

Haziran ayı Müteşebbis Heyet toplantısında bölge firmalarının aldığı teşvikler üzerinden konuyu masaya yatırdıklarını belirten BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, “Bölge firmalarımızdan Dönmez Debriyaj’ın yeni projesiyle aldığı 5. Bölge teşviklerini değerlendirdik. Daha önce de Ar-Ge yatırımları sebebiyle pek çok teşvik ve madalya almışlardı. Bölge firmalarımızdan Birim Makina’nın da almış olduğu Ar-Ge teşvikleri var. Bölgemizde Ar-Ge birimi kurdular ve yatırımlarını bu yönde sürdürüyorlar. Girişimcilere böyle iyi gelişmeleri örnek göstermemiz gerek. Moral bozmamıza gerek yok. Şu anda Türk Sanayisi, önündeki engelleri kendisi kırmalıdır. Eğer girişimciler kendini geliştirme, yeni ve yüksek teknolojili yatırımlar yapma kararı verirse devlet de buna her türlü desteği veriyor. Tüm sanayicilerimizin bu gemiye binmesi gerekiyor” dedi.

Yatırımcılara BAYOSB’ye gelin çağrısı

BAYOSB yönetimi olarak yüksek teknolojili ve katma değerli üretimi teşvik etmek için pek çok çalışma yürüttüklerini anlatan Telseren, “Biz altyapıdan lojistik avantaja kadar her türlü imkana sahip bir OSB’yiz. Devlet de büyük teşvikler veriyor. Biz de bu teşvikler konusunda yatırımcılarımızı bilgilendirmek için daha önce bir etkinlik düzenledik. Devlet teşviklerinin tüm detaylarıyla anlatıldığı bu etkinliğin çok güzel geri dönüşü oldu. Yatırımcıların önünü açmak için her türlü adımı atıyoruz ve atmaya devam edeceğiz. Tüm yatırımcıları bölgemize bekliyoruz” diye konuştu.

Makina kümelenmesi çalışmaları sürüyor

Bölgelerinde orta ve yüksek teknolojili üretim yapan makina üreticilerine yönelik kümelenme çalışmaları da yürüttüklerini belirten Telseren, “Firma birleşmeleri ve kümelenme çalışmalarını da teşvik ederek rekabet gücümüzü artırmak istiyoruz. Şu anda 4-5 makina fabrikamız var. Bir makina kümelenmesi çalışmamız var. Bu teşvikler de bu çalışmamızı büyütmek adına bir fırsat. Bu fırsatı iyi değerlendirirsek Bağyurdu’nda iyi bir makine kümelenmesiyle farklı bir rekabet gücü elde edebiliriz” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar