• Anasayfa
  • >
  • AYDIN
  • >
  • Avşar’da Halkalandı, Karacahayıtta Görüldü

Avşar’da Halkalandı, Karacahayıtta Görüldü

  • Aydın Gazete
  • 18 Haziran 2017
  • 0

Ekodosd Açıklaması

Aydın bölgesi 2017 yılı yavru leylek halkalamaları, T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve İzmir Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü arasında imzalanan bir çalışma protokolü kapsamında, Ege Üniversitesi – EKODOSD işbirliğiyle, Aydın ADM ’in araç ve personel desteği sağlanarak yapıldı.

Leylek sayımları Aydın’ın Koçarlı, İncirliova, Germencik, Söke ve Didim ilçelerine bağlı yerleşimlerde ve kırsaldaki yuvalarda gerçekleştirildi. Yapılan sayım sonucunda 134 yuvada 268 adet leylek tespit edildi. Geçtiğimiz yıla göre 10 leylek eksik geldiği görüldü. Koçarlı’ya bağlı Çakırbeyli, İncirliova’ya bağlı Osmanbükü, Germencik’e bağlı Ovakaraağaç ve Söke’ye bağlı Avşar köyü leyleklerin en fazla olduğu yerleşimler oldu. İzmir Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi öğretim üyesi Doç. Dr. Ortaç ONMUŞ’un yürütücülüğünde, EKODOSD üyeleri işbirliğiyle halkalama çalışmaları gerçekleştirildi. Leylek yavrularının ağırlıkları, gaga boyları, Tarsus(kanat) uzunlukları ölçülerek kayıtları tutuldu. Üzerinde 4 harften oluşan harf kombinasyonları bulunan, uzaktan da okunabilen Mavi-Beyaz PVC plastik halkalar, yavru leyleklerin sağ bacaklarına takıldıktan sonra tekrar yuvalarına geri bırakıldı. Cinsiyet tayini ve bilimsel araştırmalarda kullanılmak üzere her yavrudan tüy örnekleri alındı.

Bilimsel olarak yapılan halkalama çalışmaları sayesinde leyleklerin Afrika’dan dönüp-dönmedikleri, aynı alana mı yoksa farklı alanlara mı gittikleri, kaç yıl yaşadıkları, beslenme alanlarındaki değişimler belirlenmektedir.

2012 yılında Söke’nin Avşar köyünde halkalanan bir leylek bu yıl Söke’nin Karacahayıt köyünde görüldü.

Yapılan leylek halkalama çalışmaları sırasında yöre insanlarına bilgilendirme yapıldı. 

Özellikle çocukların çok ilgisini çeken leyleklerin yaşamları ve göçleriyle ilgili konular anlatıldı. 

Yarının büyükleri olacak çocukların, kendi çocuklarının da bu sevimli kuşları görebilmesi ve koruyabilmesi için farkındalık oluşturuldu.

Kırsalda leyleklerle ilgili yanlış olan bilgilerin doğruları anlatıldı. Yöre insanlarının komşuları olan bu canlılarla ilgili gözlemleri ve başlarından geçen hikayeleri dinlendi.

Doğaya insanlar tarafından atılan saman ipleri, gübre çuvalları, naylon ve plastik atıkların, her yıl olduğu gibi leylekler tarafından bu yıl da yuvalara getirdikleri görüldü.

Bazı leylek yavrularının bu nedenle yaşamlarını kaybettikleri tespit edildi. Bir leylek yavrusunun dolanan ip nedeniyle ayağının kırıldığı ve kangren olduğu anlaşıldı.

Yaralı leylek yavrusuna, Kuşadası’nda bulunan EKODOSD’un gönüllü veterineri Nevzat YILDIZLI tarafından muayene yapıldı. Ancak yavrunun ayağı işlevini tamamen kaybetmesi nedeniyle kesilerek, tedavi altına alınması sağlandı.

Bugüne kadar ilk defa bir leylek yuvasının eski yıllardaki gibi tertemiz olduğu, yavrularının altına çöplerden oluşan atıklar yerine samanlarla yumuşak bir zemin sağladığı görüldü. Çakırbeyli’deki 10 numaralı yuvada bulunan leylekler en çevreci, yuva yakınında bulunan evler de en az kirletici seçildi.

Leyleklerin çoğalması ve sağlıklı olması, çiftçinin kullanacağı tarımsal ilaçların da kullanımını azaltacaktır. Bunun hem insan sağlığına hem de doğaya büyük yararı olacaktır. Leylekleri korumak bir bakıma insanları ve doğayı korumaktır.

Kamu kurumları, Üniversite ve sivil toplum örgütlerinin birlikte işbirliği halinde yaptığı bu çalışmalar, doğal hayatın geleceğini olumlu olarak etkileyecektir.

Geri «
İleri »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar