Sezonun İlk Gününde Ağlara 1,5 Tona Yakın Balık Takıldı

  • Aydın Gazete
  • 14 Haziran 2017
  • Yorumlar Kapalı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü İzmir’de geçimini gölden sağlayan balıkçıların yüzünü güldürmeye devam ediyor. Balıkçıları desteklemek maksadıyla Beydağ Baraj Gölüne 80 bin yavru balık bırakılacak.

2014 yılında kurulan Beydağ Barajı Su Ürünleri Kooperatifine bağlı 50 balıkçının avlandığı gölde Sarı sazan, Tatlı su levreği ve Çim sazanı yaşıyor. Geçen yıl yaklaşık 30 ton balığın tutulduğu gölde Haziran Ayı ile birlikte yeni sezon açıldı. İlk gün ağlara takılan yaklaşık 1,5 ton balık balıkçılarının yüzlerini güldürdü. 

Beydağlı balıkçılara ikinci müjdeli haber ise DSİ’den geldi. DSİ göl, gölet ve barajlardaki mevcut balık stoklarının korunması, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılması ve vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için başlattığı balıklandırma çalışmaları çerçevesinde Beydağ baraj gölüne 80 bin yavru balık bırakacak. 

2016’da Göle 60 Bin Balık Bırakılmıştı

Seferihisar Ürkmez’deki üretim tesisinde geçen yıl 1 milyon 300 balık üretildiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Geçimini Beydağ Baraj Gölü’nde avlanarak sağlayan balıkçılarımızı desteklemek maksadıyla 2016’da suya 60 bin balık atılmıştı. Bu yıl, bu sayıyı 80 bine çıkarıyoruz. 15 Temmuz tarihinden itibaren 80 bin sazan yavrusu daha göle bırakılacak” dedi. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar