Alçıda Dünya İle Yarışıyoruz

  • Aydın Gazete
  • 14 Haziran 2017
  • 0

Ülkelerin ekonomik kalkınma sürecinde iç dinamikleri harekete geçiren ihracatın Türkiye ekonomisine katkısı her geçen gün artıyor. 8 milyon tonluk pazar büyüklüğü ile alçı üretiminde dünya devleri ile yarışan Türkiye, Türk alçısı kültürünü dünyaya tanıtarak her alanda başarısını gözler önüne seriyor. Birden çok amaca yönelik, kaliteli ve güvenilir yapı alçıları üretimi ile 30 ülkeye ihracat yapan Alçıbay, kendi dalında Türkiye ihracatında ilk sıralarda yer alan firmalardan. Alçıbay, 2017 yılında hedeflediği 110 milyon Liralık ciroya ulaşmayı ve yeni yatırımları ile sektöre ivme kazandırmaya hazırlanıyor.

Alçı, binlerce yıldır tıbbi uygulamalardan tarımsal maksatlı kullanıma kadar birçok alanda sayısız faydaları ile insanlığa hizmet etmiş modern çağın malzemeleri arasında. Ülkemizde 90’lı yılların ortasında yaygınlaşan üretimine rağmen alçının yararları son yıllarda daha belirgin şekilde fark edilmiş olup günümüz koşullarında yalnızca Türkiye’de 8 milyon ton alçı yapılarda kullanır duruma geldi. Alçı ihracatının sürekli bir artış eğiliminde olması ile birlikte geniş kartelası, saflığı ve kalitesi ile büyük rağbet gören Türk alçısı, sektörde rakibi olan ülkelerin önünde dünya piyasasının nabzını tutuyor.

Günümüz koşullarında artan şehirleşme karşısında insanlar sıkıştırılmış alanlarda yaşama zorunluluğu ile içinde bulundukları mekânları çağdaş ve modern yapılar haline getirme isteğinde. Modern yapıların ekonomik boyutlarda olmasına dikkat edilmesi sonucu üretime giren ilk kalemlerden biri de Alçı Plaka olmaya başlıyor. Dünya genelinde işçilik fiyatlarının yüksek oluşu ve zaman tasarrufu konusunda yaşanan dezavantajları ortadan kaldıran alçı plakalar, uygulama hatalarını en aza indirgemesi ile de sektörde rağbet gören temel ürünler arasında yerini alıyor. Alçıbay tarafından Ağustos ayında piyasaya sürülecek olan alçı plaka zaman tasarrufu, bina estetiği, hafifliği ve ekonomik oluşu ile yapı sektöründeki haklı yerini alacak. 

Alçı plaka üretimiyle birlikte günlük 2.700 ton kapasiteli ürün çeşitlerini artıracaklarını belirten Alçıbay Yönetim Kurulu Başkanı Kağan Karakaş: “Günümüz şartlarında alçı plaka zaman tasarrufu ve uygulama hatalarını en aza indirmesi ile en büyük tercih sebebi. Ülkemizde konutlarda ve iş yerlerinde kullanımı bir gelenek haline gelen yapı alçıları üretiyoruz. Alçı küf ve mantar üretmemesi, yangın direnci göstermesi, nemi dengelemesi, ses dalgalarını azaltarak sağladığı akustik ile tüm dünyada tercih sebebi. Alçıyı, rakibi olan diğer ürünlerden ayıran bir diğer avantajı da 100% doğal olması ve kanser riski taşımamasıdır. Ukrayna, Rusya, Türki Cumhuriyetler, Balkanlar, Afrika’nın tamamı ile Doğu ve Merkez Avrupa olmak üzere toplamda 30 ülkeye ihracat yaparak tüm dünyayı kaliteli Türk Alçısıyla tanıştırıyoruz.” dedi.

Geri «
İleri »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar