Çocuğa Oto Koltuğu Seçerken Dikkat

  • Aydın Gazete
  • 6 Haziran 2017
  • Yorumlar Kapalı

DOĞRU OTO KOLTUĞU SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Çocuğunuzun sağlıklı vücut gelişimi, bel, boyun, sırtın düzgün duruşu için doğru oto koltuğu seçimi büyük önem taşıyor. Özellikle yaz aylarının da gelmesi ile birlikte terletmeyen, kolay yıkanabilir özelliklerinin de olması ebeveynlerin hayatını kolaylaştırıyor. Oto koltuğu seçerken ilk ve en çok dikkat edilmesi gereken husus ise güvenlik kurallarına uygunluğu, uluslararası bağımsız kuruluşlardan alınan testler ve çocuğun postur gelişimini bozmaması. 

Türkiye’de 2010 yılında çocuk oto koltuğu kullanımının zorunlu hale gelmesi ile birlikte, araba sahibi ebeveynlerin alışveriş listesinde oto koltuğu da yerini almaya başladı. Çocukların sağlıklı vücut gelişimi için gerekli donanıma sahip, uluslararası standartlarda ve güvenli oto koltuğu seçimi ise aileler için büyük bir sorunsal haline geliyor. BeSafe markasının Türkiye Sorumlusu Dr. Kasım Yiğit, oto koltuğunun güvenliği ve koltuğu için dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı. 

Güvenliği Uluslararası Testler İle Kanıtlanmış Olmalı

Bir oto koltuğunda aranması gereken olmazsa olmaz özellikler hakkında bilgi veren BeSafe markasının Türkiye Sorumlusu Dr. Kasım Yiğit, “Oto koltuğu seçerken ilk bakılması gereken husus ne kadar güvenli olduğu ve bu güvenliğini uluslararası bağımsız testler ile kanıtlamış olması. Koltuk, dünyaca kabul görmüş ADAC, Stiftung Warentest, Swedish Plus Test, TCS (The Touring Club Switzerland) testlerinden geçmiş mi, ECE R44 04 veya iSize standardını sağlıyor mu sormak gerekir. Bunu özellikle yetkililerden isteyebilirsiniz. Diğer bir güvenlik konusu ise yan korumaların varlığı. Türkiye’deki kazaların yüzde 20’sinin yan taraftan geldiği hesaba katıldığında yan korumaların; yandan bakıldığında, çocuğunuzun yüzünün dörtte üçünü kapatması gerekiyor. Kullanılan hammaddeler ise herhangi bir kaza anında basınca karşı esneyebilen, sert bir plastik olan “polipropilen” olmalı” açıklamasında bulundu.  

Çocuğun Konforlu Seyahati İçin Her Özellik Sorgulanmalı

Oto koltuğunun güvenli olduğuna emin olunduktan sonra bakılacak diğer özelliklerden bahseden Dr. Kasım Yiğit, “Oto koltuğunun güvenli olduğundan emin olduktan sonra ilk olarak,  emniyet kemeri kullanmadan koltuğun sabitlenmesini sağlayan ISOfix sistemine sahip olması büyük avantaj. Düzgün duruş pozisyonu için çocuğunuzun koltuğa oturduğunda içine çökmeyeceği, düz bir sırt sisteminin olması ve strafor (EPS Köpük) kullanılması da diğer bir nokta. Üretim sırasında alev almayan kumaşlar kullanılmış mı, iç kaplama ve kumaş terletmeyecek bir malzemeden mi yapılmış, ekstra hava sirkülasyon sistemi var mı çocuğun terlememesi adına önemli bir husus. Ayrıca seyahat esnasında çocuklar uyuyakalabilir. Bunun için uyku mekanizmasına sahip olması, çocuğunuzun özellikle uyurken boynunun rahat bir pozisyonda tutmasını sağlayacaktır” dedi. 

BESAFE HAKKINDA

Dünyanın önde gelen çocuk oto koltuk üreticilerinden BeSafe, 1963 yılında adım attığı üretim sürecine günümüzde modern ve çağdaş annelere sunduğu ürünler ile devam ediyor. İskandinav güvenlik anlayışı ile geliştirilen Dünyanın ilk çocuk oto koltuk üreticisi BeSafe, 50 yılı aşkın süredir  üst düzey kalite standartları çerçevesinde üretiliyor. BeSafe çatısı altında, 0-1 yaş için bebek oto koltuğu, 6 ay-4 yaşa özel yeni yürüyen oto koltuğu ve 4-12 yaş arası çocuklar için olmak üzere üç farklı ürün sunuluyor. 

BeSafe, herhangi bir çarpma ya da darbe anında çocukları korumak için en üst düzeyde kaliteli üretim gerçekleştiriyor. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen kaza simülasyonları ile geliştirilen BeSafe ürünleri, basınca karşı dirençli “polipropilen” olarak tanımlanan sert bir plastikten üretiliyor. 

Sürüş yönünün tersine olarak arka yönelimli şekilde de kullanılabilen BeSafe, annelerin aradığı güvenlik, ergonomi ve kaliteyi bir arada sunuyor. Geliştirilmiş yan darbe koruması, EPS/EPP köpük sistemi ve VRF sistemi ile güvenlik düzeyi artırılan BeSafe, çocukların mutlu, ebeveynlerin huzurlu seyahat etmelerini sağlıyor. Üretim vizyonu öncelikle “çocukların güvenliği” olan BeSafe, kullanım ömrü boyunca garanti ayrıcalığı taşıyor. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar