Millipark Kıyılarından Tonlarca Çöp Çıkarıldı

  • Aydın Gazete
  • 6 Haziran 2017
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması

Türkiye’nin en önemli Milli Parklarından biri olan Kuşadası Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda, Kuşadası Belediyesi, DYBMD Milli Parkı Müdürlüğü ve EKODOSD işbirliğiyle Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında bir kıyı temizliği gerçekleştirildi. 

Milli Parkın ziyaretçi girişine yasak olan koylarında biriken çöpler çevre gönüllüleri tarafından temizlendi. 

Kuşadası Belediyesi Başkan yardımcısı Dr. Ayşe Şerifoğlu, belediye meclis üyeleri Zekeriya Tünk, Ferah Sürekçi, Fevziye Tekeroğlu, Temizlik İşleri Müdürü İrem Şahin ve Personelleri, Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Müdür Vekili Mesut Gümüş ve personelleri, EKODOSD, Korumar Hotel, Kuştur Clup, Fantasıa Hotel, Charısma Hotel, Palm Wıngs Beach Resort, Tema Vakfı Kuşadası Şubesi, Güzelçamlı Panionion Kültür ve Yaşam Derneği’nin katıldığı etkinlikte tonlarca çöp toplandı.

Aynı alanda her yıl çevre temizliği yapılmasına rağmen her yıl artarak devam eden çöplerin kaynağını; özellikle gırgır-trol gibi büyük balıkçı teknelerinin atmış olduğu atıklar, bazı duyarsız teknecilerin denize boşalttığı çöpler, mültecilerin kaçarken kıyıya bıraktığı eşyalar – kıyafetler ve komşu Yunan Adası olan Samos’tan rüzgarla gelen atıkların oluşturduğu gözlendi.

Trol, gırgır ve büyük balıkçı teknelerine ait ağların, halatların vb. birçok atık maddenin tüm kıyıları işgal ettiği ve deniz dibinde de hayalet ağların olduğu gözlemlendi. Özellikle deniz dibinde bulunan hayalet ağların deniz ekosistemine verdiği zararlar anlatıldı.

Denize atılan naylon poşetlerin deniz memelilerini, deniz kaplumbağalarını ve deniz kuşlarının ölümüne yol açtığı konusunda bilgilendirme yapılarak, denizden toplanması sağlandı.

Kıyıda biriken ve doğada binlerce yıl çözünmeyen atıklar gönüllüler tarafından toplandı.

Hava sıcaklığı yüksek olmasına rağmen gönüllüler doğa harikası alanın temizlenmesi için büyük çaba gösterdi.

Darboğazdan geçen tankerlerden atılan borular ve birçok ilginç atık madde alandan temizlendi.

Yunan adalarına kaçan mültecilerin ardından kalan lastikler, kıyafetler, can yelekleri gibi pek çok atık madde de toplandı.

Çevre gönüllüleri tatil günü evde dinlenmek yerine, sorumluluk bilinciyle yararlı bir iş yapmanın mutluluğunu yaşadılar.

Yunan adası Samos’un hemen karşısında bulunan Sazlı koyundaki çöpler tamamen temizlendi.

Kıyı temizliğinden sonra Milli Parkın en güzel koylarından biri olan İçmeler Koyuna gelindi. Kuşadası Belediye Başkanı Özer KAYALI küçük çevrecilere, çocukken büyüklerinden öğrendiklerini ve tecrübelerini anlattı. Doğanın korunması ve çevrenin kirletilmemesi için bu yaştaki çocukların aldığı eğitim ve tecrübelerin çok önemli olduğunu söyledi.

Kuşadası Belediye Başkanı Özer KAYALI tarafından, kıyı temizliğine katılan kurum ve kuruluşlara ve çevre gönüllülerine çevre dostu belgeleri verildi.

İlgili kurumlarla da görüşülerek, denizlerin ve kıyıların kirletilmemesi için gerekli önlemlerin alınması sağlanacak.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar