Geri dönüşüm için bir alternatif olacak

  • Aydın Gazete
  • 4 Haziran 2017
  • Yorumlar Kapalı

Ezgi Yıldız-Ezgi Ütkür-M.Ozan Önal

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Toplantı Salonu’nda “Taze Atık Kaynaklı Polivinil Butiral (PVB)/ Polivinil Klorür (PVC) Nanokatkılı Kompozitleri ve Bozunma Daranışı” adlı seminer verildi.

Seminerde, Kimya Mühendisi Cansu Köroğlu, güvenlik camından geri kazanılan PVC’nin yer döşemesi olarak geri kazanılması konusunda yaptığı bilimsel çalışmayı sundu. Köroğlu, özellikle güvenlik camı olarak kullanılan Polivinil PVB’nin, kullanım sürecini bitirdiğinde atık olmaktansa geri dönüşümünün amaçlandığını söyledi. Başka bir amaçla kullanılmış ve geri kazanılmış plastiklere  farklı alanlar sağlamaya çalıştığını aktaran Köroğlu,  PVB’nin mekanik özelliğini geliştirerek PVC ile karışım haline getirip maliyetin düşürülebileceğini aktardı. Bu gelişmenin ise geri dönüşüm işlemleri için bir alternatif olacağını belirtti.

PVC’nin ısıdan kaynaklı bozulma sorunları olduğunu söyleyen Köroğlu, PVB ekleyerek zayıf noktayı ortadan kaldırdıklarını vurguladı. Amaçlarının PVB ve PVC maddelerinin iyi özelliklerini alıp güçlendirmek ve daha güzel bir ürün haline getirmek olduğunu belirtti

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar