MS, Yaşamın En Üretken Çağında Kişiyi Yakalar

  • Aydın Gazete
  • 30 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Dünya MS Günü 


Burcu Okutan-Şems Zeybek- Muhammed Ozan Önal

Her yıl Mayıs ayının son Çarşamba günü geleneksek olarak Dünya MS Günü olarak kutlanıyor. Tüm dünyada olduğu gibi özellikle son 10 yılda Türkiye’de de MS merkezlerinin sayıları gittikçe artıyor. Bu merkezlerde çeşitli aktiviteler düzenleniyor. Ege Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı, Psikiyatri Anabilim Dalı, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Anabilim Dalı ve  Adli Tıp Anabilim Dalı’nın katkılarıyla oluşturulan Multiple Skleroz Hasta Okulu; MS farkındalığını, en güvenilir bilgileri anlaşılır düzeyde MS’li bireylere, ailelerine  ve topluma aktarmak, tıbbi ve sosyal sorunlara çözümler getirmek amacıyla gerçekleştirildi. 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi  Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Ayşe Nur Yüceyar,   “ MS beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sisteminin bir hastalığıdır. 20 -40 yaş gibi yaşamın en üretken çağında kişiyi yakalar. Bağışıklık sisteminin bir hastalığıdır. Erken tanı ve doğru tedavi ile yaşamın sekelsiz sürmesi sağlanabilmektedir. Bu nedenle toplumun bu konuda aydınlatılması, hastalarımızın hastalıkları ve baş etme yolları konusunda bilgilendirilmeleri ve tedavinin sürekliliği çok önemlidir. Bireylerde çok farklı seyredebilir. MS çok yüzlü bir hastalıktır. Bir kısım hastalarımız tüm meslek gruplarını uzun süreli sorunsuz ve ya küçük engellerle birlikte sürdürebilirken; bir kısım hastamız yaşamı kısıtlı hale getiren engeller ile yaşamı sürdürmek zorunda kalabilmektedir.

MS bir ekip işidir, multidisipliner yaklaşım gerektirir. Bu hasta okulunda da bizlere, yine hastalarımızın tedavisi aşamasında desteklerini aldığımız sevgili öğretim üyesi arkadaşlarımızı, hocalarımız değerli bilgi paylaşımları ile katkıda bulundular”  diye konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar