360 Yeni Mezun Şifa Dağıtacak

  • Aydın Gazete
  • 25 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Lara BAYRAK/Fehim Mücahit SERÇE

Törene katılamayan Rektör Vekili Prof. Dr. Hatice Beril Dedeoğlu gönderdiği mesajda, “Fakültemizin bu gururlu gününde, sevgili öğrencilerimizi, onları büyük emek ve özveriyle bu aşamaya getiren öğretim elemanlarımızı, velilerimizi en içten dileklerimle kutluyorum. Ege Üniversitesi kültürüyle yoğurulmuş ve artık bu kültürün bir parçasını oluşturan gençlerimizin, eğitim ve öğretim hayatları boyunca elde ettikleri bilgi ve deneyim sayesinde, meslek hayatlarında önemli işlere imza atacağına gönülden inanıyorum. Mezun olan öğrencilerimizin Ege Üniversiteli olma duygusunu hep yaşamalarını ve üniversitelerinden kopmamalarını temelli ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Törende mezunlar, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Özen Kaçmaz Başoğlu önderliğinde Hipokrat yeminini okudular.

PROF. DR. GÜRGÜN: EGE TIP FAKÜLTESİNİN BİREYİ OLMAK AYRICALIKTIR

Törende konuşan Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cemil Gürgün “Bu kutsal mesleğe ilk adımlarını atan, başarılı, genç meslektaş arkadaşlarımı kutluyor ve sizlerle ayrı ayrı gurur duyduğumu belirtmek istiyorum. Değerli gençlerimizi hayatları boyunca büyük fedakarlıkla yetiştiren siz değerli velileri gönülden kutluyorum. Bize emanet edilen, ilk günden itibaren altı yıllık eğitimleri boyunca kendilerini hem iyi bir insan hem de doktor yetiştiren, bilgi ve becerilerini onlara aktaran yol gösteren her alanda rol modeli olup bu diplomaları almalarını sağlayan ve onları hayata hazırlayan öğretim üyelerini kutluyorum” diye konuştu.

Mezun gençlere seslenen Prof. Dr. Gürgün Ege Üniversitesi mezunu olmanın bir ayrıcalık olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Gürgün şunları söyledi: “Sevgili genç meslektaşlarım büyük zorluklar ve fedakarlıklarla altı yılı bıraktığınız bugün, hekim olmanın haklı gururunu yaşıyorsunuz. Ülkemizin en köklü kurumlarından olan Ege Tıp Fakültesi’nin bir bireyi olmak büyük bir ayrıcalıktır. Bunu nerede çalışırsanız çalışın daha iyi anlayacak ve Ege Tıp ailesine mensup olmaktan gurur duyacaksınız. Fakültemizde eğitimin temel amacı, bilim ve toplumdaki temel gelişmeler ile hekimlik uygulamalarını bütünleştirip, toplumun sağlık sorunlarına yüksek nitelikli sağlık hizmeti ile cevap verecek; bilgi beceri ve tutuma sahip, koruyucu hekimliği ön planda tutan bilimsel düşünceden ödün vermeyen, etik değerleri gözeten hekimler yetiştirmektir. Hipokrat’ın tıp eğitimini başlattığı Ege bölgesinde, tarihimize yakışır şekilde, 62 yıldır başarılı eğitim vermekteyiz. Fakültemizin eğitim programı bu yıl yeniden 2023 yılına kadar akredite edilmiş ve eğitim fakültesi ikinci kez akredite edilmiş sayılı tıp fakültelerinden olmuştur.

Eğitimimizi çağdaş ve ileri düzeye getirmiş olmak hepimiz için mutluluk kaynağıdır. Sevgili gençler, genç hekimlerimiz, iyi bir insan olmak için az şeye gereksinim duymak gerekir, sizler bugüne gelene kadar yoklar ve azlar ile bu notaya geldiniz ama çok çalıştınız. Dolayısıyla, iyi birer insan oldunuz. Hipokrat yeminini ederek kendinizi bu mesleğe adadınız ve artık birer doktor olarak aramıza katıldınız. Mesleğinizi yaparken ana duygunuz sevgi, ilkeniz doğruluk, vazgeçilmeziniz saygı, yolunuz dürüstlük, amacınız başarı olsun. Hastalarınıza yaklaşırken ailenizden biri gibi düşünün. Başarılı iyi bir hekim olmak istiyorsanız yapacağınız şey çok basit. Duyularınızı ve duygularınızı iyi kullanın, onları çok iyi gözlemleyin, yakınmalarına kulak verin, hastalarınızla mutlaka konuşun. Hasta hekimin her anlamda onu önemsemesini, anlamasını ister. Tüm teknolojik gelişmelere karşın analizin ve fizik muayenenin önemli olduğunu unutmayın, mesleğinizi yaparken, hastanızın tenine ve kalbine dokunun. Hekimlik bir sanattır. Teorik, pratik ve yetenek gerektirir. Ege Tıp sizin yuvanızdır ve kapılarımız sizlere her zaman açıktır. Sevgili gençler, vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştır. Ümidimizi yüceltin, vatan bayrağının dalgalandığı her yerde mesleğinizi layıkıyla yapacağınızdan ve Ege Üniversitesi’nden mezun olmasının gururundan ve bizleri temsil edeceğinizden hiç kuşkumuz yoktur” dedi.

OLGUN ATİLA: GENÇLER GELECEĞİMİZİN AYDINLIĞI

Törene katılan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Atila, “Ben çok şanslı bir belediye başkanıyım. Kentimizde iki tane çok güzel üniversitemiz var. Onların mezuniyetinde, bu mutlu gününde olmak çok anlamlı. Hem kentin ruhu, hem de üniversitemizin ruhu genç arkadaşlarımız. Geleceğimizin aydınlığı da onlar olacak. Onlara minnettarız. Gençlerimizin bu günlere gelmesinde büyük katkı sağlayan her türlü fedakarlığı gösteren velilerimizin emekleri ödenmez, onların ümidi bizleriz” dedi.

PROF. DR. AKÇİÇEK: HEKİMLER, İNSANLARA AİT TÜM DEĞERLERİN BEKÇİSİDİR

Törende mezunlara seslenen İzmir Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek ise şunları söyledi; “Diplomanızı aldığınız andan itibaren değerlerinize sahip çıkın ve asla terk etmeyin. Din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmemek, insanlığın sosyal dertlerine eğilmek, yardıma ihtiyacı olana her an hazır olmak, ülkesini sevmek, fedakarlıkta bulunmak… Biz buna tıbbiyenin ruhu diyoruz. Bundan sonraki meslek yaşamımızda karşılaştığınız her olayda neyi doğru yaptığınızı, nelerde yanlış yaptığınızı düşünün, böylece her gün yeni değerler kazanmanız mümkün olur. Unutmayın ki biz hekimler, başta sağlık olmak üzere, insanlara ait tüm değerlerin bekçisiyiz. Karşılaştığınız tüm sorunlarda ‘elimden gelen en iyi şey nedir?’ diye düşünün. Bundan sonraki meslek hayatınızın başarıyla geçeceğine inanıyorum sizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

DR. KAMAR: HASTASINA DEĞER VEREN HEKİMLER OLARAK YETİŞTİRİLDİK

Tıp Fakültesi dönem birincisi Dr. Mehmet Akif Kamar mezunlar adına yaptığı konuşmada, “Konusunda uzman, deneyim sahibi yüzlerce öğretim üyesiyle çalıştık. Bizimle ilgilenen bize pek çok şey öğreten hekimlikle ilgili deneyimler yaşamamızı sağlayan değerli hocalarımıza teşekkür ederiz. Biz burada hastasına değer veren hekimler olarak yetiştirildik.  Görev yerlerimizde hastalara sağlık hizmetini sevgiyle, din dil ırk ayrımı gözetmeksizin en iyi şekilde sunmak için elimizden geleni yapacağız. Hekim olmak, fedakarlık, özveri insan sevgisi ve sabır gerektirir. Atatürk’ün, ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz’ sözüne layık olabilmek dileğiyle” diye konuştu. Kamar konuşmasının sonunda hekime şiddet olaylarını kınadı ve hayatını kaybeden hekimleri andı.

            Törende daha sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bu eğitim ve öğretim döneminde emekliye ayrılan öğretim üyelerine şükran plaketleri takdim edildi.

Tıp Fakültesi dönem 1.si Dr. Mehmet Akif Kamar, annesi Belma Kamar ve babası Sinan Kamar ile birlikte sahneye çıktı. Kamar’ın belgesini Prof. Dr. Cemil Gürgün takdim etti. Dönem 2.si İlkçe Akgün Kurtulmuş, annesi Gülten Kurtulmuş ve babası Mustafa Kurtulmuş ile birlikte sahneye davet edildi. Mezuniyet belgesini ve plaketini Rektör Yrd. Prof. Dr. Cengiz Metin verdi. Dönem 3.sü olan Ayşen Görünmezoğlu, annesi Biray Görünmezoğlu ve babası Mustafa Görünmezoğlu ile sahnede yer aldı. Mezuniyet belgesi ve plaketini Eğitimden Sorumlu Dekan Yrd. Prof. Dr. Özen Kaçmaz Başoğlu takdim etti. Dekan ve Başhekim yardımcılarının, ilk 10 sırayı paylaşan tıp fakültesi mezunlarına sahnede mezuniyet belgeleri takdim etmesinin ardından Dekan Prof. Dr. Cemil Gürgün ve Ege Tıbbiyeliler Derneği adına, Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, Prof. Dr. Yasemin Akçay, Prof. Dr. Sibel Göksel, Prof. Dr. Yelda Pınar ve Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila hediyelerini sundular.

Tıp Fakütesi “Araştırma Eğitim Programını” başarıyla tamamlayan Dr. İlke Sertler, Dr. Betül Aytekin, Dicle Aybike Filiz, Dr. Ezgi Biltekin’e başarı belgelerini Araştırma Eğitim Programı Başkanı Doç. Dr. Ebru Sezer ve Proje Danışmanı Prof. Dr. Gönül Peker, Prof. Dr. Ahmet Gökçay, Prof. Dr. Aliye Mandıracıoğlu ve Prof. Dr. Meltem Çiçeklioğlu sundu.

360 kişilik 57. dönem mezunlarına öğretim üyeleri tarafından mezuniyet belgeleri taktim edildi. Mezuniyet belgelerinin verilmesinin ardından, mezun doktorların hazırladıkları  “Bir İntern Filmi” adlı kısa filmleri izlendi. Filmin ardından mezunlar büyük bir coşkuyla keplerini attılar. Tören müzik ve danslar eşliğiyle sona erdi.

Geri «
İleri »
Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar